Recenze: Mercedes Thompson 12: Kouřový démon – Patricia Briggs

Recenze: Mercedes Thompson 12: Kouřový démon – Patricia Briggs

Patricia Briggs už svým fanouškům mnohokrát dokázala, že pro ně má v autorském šupleti vždy něco nového. Tentokrát se nevypravíme do nevyzpytatelné říše Pod Kopcem, naopak. Pod Kopcem, v podobě malé umouněné holčičky, si postaví dveře do své říše přímo na pozemku, který patří Mercy!

Srážka s fae končívá málokdy šťastně, ale nyní bylo na svět vypuštěno něco, s čím si nikdo neví rady, a co se postará, aby Mercy potkávala ve svém domku o ducha navíc. Jako by nestačilo, že se kolem plíží vražedný kouřový démon a Mercyin poťouchlý upíří šmírák. Navíc se ještě něco děje s Adamem a jejich manželství začíná z nepochopitelných důvodů skřípat…

Podle mě…

Patricia Brigss představila další pokračování oblíbené série o kojotí měňavkyni Mercy. Vzhledem k tomu, že se jedná o již dvanácté pokračování, nejednoho čtenáře jistě napadne, jestli si série dokázala udržet kvalitu nebo jestli ještě autorka může přijít s něčím novým. A odpověď zní v obou případech ne.

Kouřový démon staví na stejné šabloně, jako předchozích jedenáct knih. I v tomto případě musí hlavní hrdinka řešit najednou několik problémů. Postupně je rozplétá a směřuje k napínavému, akčnímu závěru, během kterého se navzdory nedostatku spánku dokáže poprat za sebe i za své blízké. V případě této série by působilo velmi osvěžujícím dojmem už jen to, kdyby autorka pro příště zvolila trochu jinou konstrukci knihy.

mercy
Foto: Dan dos Santos. Created for the novel Smoke Bitten.

Děj je velmi svižný, stále se něco děje a je proto obtížné knihu odložit. I díky tomu je možné přečíst ji najednou během několika hodin. Vzhledem k jednotvárnosti série je ale pro čtenáře obtížné udržet si všechny detaily příběhu. Knihy sice mohou do jisté míry fungovat i samy o sobě, autorka však staví nové příběhy na těch předchozích. Pokud si tedy čtenář neosvěží před každým novým dílem celou sérii, může mít záhy trochu problém s orientací.

Navzdory všem záporům série ale musím přiznat, že kniha je vlastně dobrá.

Stejně jako v případě dílů předchozích, i tentokrát jsem si „Mercy“ užila. Jedná se o lehkou, oddechovou knihu, která je vhodná spíše pro ty čtenáře, kteří ocení i romantickou dějovou linii. Rozhodně v ní však není nouze o akční scény, magii, humor a řadu popkulturních odkazů a narážek.

Kouřový démon sice nepřišel s ničím novým, umožnil ale čtenáři nahlédnout hlouběji do vztahu Mercy a Adama, který se vůbec poprvé nejeví jako naprosto bezproblémový. Momenty, během kterých se při čtení budete trochu chytat za hlavu, jsou vyváženy detaily ze života různých, téměř kultovních postav série, jako je Bran, Jesse či Darryl. A samozřejmostí jsou i novinky o Mercy a o jejím speciálním daru.

Když to shrnu…

Kdybych měla s odstupem hodnotit celou sérii, nevyšla by z toho moc dobře. Jednotlivé knihy jsou ale zábavné a Kouřový démon není výjimkou. Jedná se o svižné, akční čtení, kterému nechybí ani romantika. Nebudu lhát, jde tak trochu o „spotřební“ čtení, které ocení hlavně fandové série, nemusí se mu ale vyhýbat ani noví čtenáři. Řekla bych, že ho ocení každý, kdo má tento žánr rád a chce se trochu odreagovat.

Mercy

Patříte mezi fanoušky série Mercy Thompson? Znáte autorčinu druhou sérii Alfa a omega? A jaké knihy podobného rázu byste mi doporučili?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

 

 

Bibliografická citace: BRIGGS, Patricia. Kouřový démon. Překlad Kateřina Niklová. 1. vydání. Ostrava: Fantom Print, 2020. 319 stran. ISBN 978-80-7594-069-8.

5 komentářů u „Recenze: Mercedes Thompson 12: Kouřový démon – Patricia Briggs

  1. Autorku „znám“, respektive vídám ji na instagramu a v příspěvcích. Těší se velké oblibě, to je možné, ale mě moc neláká. Možná právě proto, že těch knížek a sérií má tolik. Co kdyby mě to zaujalo a já pak pořád prokrastinovala? 😀

    1. Také jsem čekala nějaký zásadnější zvrat. Ale zdá se mi, že si autorka nechává stále více a více otevřená vrátka, takže doufám, že v některém z následujících dílů se dočkáme něčeho velkého.

  2. Mercy Thompson znám, dokonce jsem od ní četla první dva díly, ale bohužel mě nedokázaly zaujmout a já to následně odložila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *