alfa a omega: štvanice

Recenze: Alfa a Omega 1: Štvanice – Patricia Briggs

Knihou Štvanice z nové série Alfa a Omega Patricia Briggs opět potěší milovníky vlkodlaků. A také všechny fanoušky předchozí mimořádně úspěšné řady knih s Mercy Thompson v hlavní roli.

Anna netušila, že vlkodlaci existují, dokud jedné noci nepřežila krutý útok… a nestala se jedním z nich. Po třech letech na poslední příčce hierarchie smečky se naučila klopit hlavu a nikdy, nikdy nevěřit dominantním vlkům. Pak ale do jejího života vstoupil Charles Cornick, zabiják a syn vůdce všech vlkodlaků v Severní Americe.

Charles tvrdí, že Anna je nejen jeho družka, nýbrž i vzácná a ceněná omega. A právě Annina vnitřní síla a konejšivá přítomnost se ukáží být neocenitelné, když se spolu s Charlesem vydá na lov vlkodlačího odpadlíka – tvora pod kontrolou magie tak temné, že by mohl ohrozit celou smečky.

čtení pod lavicí
Foto: Daniel Dos Santos.

Podle mě…

 

Knihy Patricie Briggs mám už dlouhá léta ve velké oblibě, přesto jsem trochu váhala, zda se mám pustit do čtení nové série Alfa a Omega. Jde sice stále o ten stejný svět, který mám tak ráda, hlavním hrdinou je ale někdo úplně jiný. Měla jsem trochu strach, že mi bude Mercy scházet. Ukázalo se ale, že moje obavy byly zbytečné.

Kniha začíná novelou Alfa a Omega, podle které je celá série pojmenována. Uvádí čtenáře do příběhu a v krátkosti mu představuje nejen hlavní hrdinku Annu, ale také základní pravidla, která vlkodlaky provází. Myslím, že je to dobrý odrazový můstek pro všechny, kteří nečetli knihy s Mercy Thompson (nějak si ale nedokážu představit, proč někdo po Štvanici sáhl, aniž by Mercy znal). Novela svým způsobem supluje první kapitolu knihy, je v ní ale kladem větší důraz na romantickou linii.

Totéž platí i pro zbytek příběhu, nemusíte mít ale strach, že by vyprávění sklouzlo jen k nudnému popisu milostných potíží. O dobrodružství, napětí a akci totiž není nouze ani tentokrát! Čtenáři znající pozadí příběhu ze série Mercy Thompson se navíc dozvídají spoustu zajímavých maličkostí, které příběh krásně utváří.

Kniha se mi opravdu líbila a vytknout jí můžu vlastně jen maličkosti. Měla jsem trochu (víc) problém se slovem „vlokodlačka“. Je mi jasné, že jde spíš o problém vzniklý během překladu, ale i tak, nezlobte se na mě, ale… zní to hrozně. I jako feministicky smýšlející žena jsem ochotná přistoupit na to, že když je dívka vlkodlak, tak je prostě vlkodlak.

Když to shrnu…

Příběh se mi moc líbil, četl se mi lehce a snadno. Hlavní důraz byl kladen na romantickou linii, což zpravidla moc nemusím, nebylo to ale nijak zvlášť na škodu. Pochopitelně nechybělo ale ani napětí a dobrodružství, které ve finále krásně vygradovalo. Knihu vám mohu jen a jen doporučit.

Znáte tento příběh nebo jiné knihy Patricie Briggs? Líbí se vám urban fantasy, nebo dáváte přednost jinému žánru? Jakému?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

BRIGGS, Patricia. Štvanice. 1. vyd. Ostrava: Fantom Print, 2012. 302 s. ISBN 978-80-7398-164-8.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *