5 seriálových postav, které milují knihy

Milovníci knih bývají ve filmech a v televizních seriálech většinou vykreslováni jako podivínští samotáři. Zpravidla jsou to ti zvláštní lidé, kteří si v tichosti čtou někde v čekárně u doktora, v rohu středoškolské jídelny nebo na zastávce autobusu. A to drama, to se jich nikdy netýká. Pokud tedy nejsou obětí vraždy… Naštěstí ale existují i výjimky! Postavy, ke kterým my, opravdoví knihomolové, můžeme přilnout. A co je důležitější, můžeme se u nich inspirovat při výběru další nové knihy.


Rory Gilmorová (Gilmorova děvčata)

Warner Bros. Television / Via lessonstobelearned462.wordpress.com

O tom, že Rory je ta největší seriálová knihomolka, snad nemůže být ani pochyb. Pokud by ale někdo přece jen váhal, australský spisovatel Patrick Lenton si dal tu práci a vytvořil seznam všech knih, které byly v seriálu zmíněné. Držte si klobouky, během sedmi sérií kultovních Gilmorek jich totiž bylo 339! Podle pana Lentona by vám trvalo zhruba 2 roky, než byste je všechny přečetli. Tedy za předpokladu, že by se vám podařilo přečíst jednu knihu každé dva týdny.

Láká vás tato „malá“ Rory Gilmore Reading Challenge? Pak se připravte, že budete číst hlavně klasickou literaturu. Na seznamu jsou knihy jako 1989, Pán much, Malé ženy, Proměna, Božská komedie, a nechybí třeba ani Beowulf. Rory však naštěstí četla i modernější díla. V jejím seznamu je skoro všechno od Stephena Kinga a zmíněny jsou i knihy Pán prstenů a Harry Potter. Vzhledem k feministickému vyznění seriálu pak nejspíš nepřekvapí ani díla Simone de Beauvoir.

Jakou z těch 339 knih označila Rory za svoji oblíbenou? Údajně to má být Tolstého Anna Karenina a nejspíš na tom opravdu něco bude, protože ji naše hrdinka zmiňuje i při své řeči během slavnostního ukončení střední školy. Konkrétně říká následující:

„Já žiju ve dvou světech. Jeden je světem knih. Pobývala jsem ve Faulknerově okresu Yoknapatawpha, lovila bílé velryby na palubě Pequodu, bojovala s Napoleonem, plavila se na voru s Huckem a Jimem, vyváděla hlouposti s Ignatiem J. Reillyem, jela smutným vlakem s Annou Kareninovou a šla světem Swannových. Je to uspokojující svět.“


Matilda Wormwoodová (Matilda)

5 seriálových postav, které milují knihy
www.superguide.nl

Matilda vlastně není postava ze seriálu, ale postava z filmu. A aby toho nebylo málo, je to postava z filmu, který byl natočený podle stejnojmenné knihy Roalda Dahla. Musíte mi ale odpustit, že jsem ji i tak zařadila na svůj seznam – právě Matilda totiž byla dlouhé roky mojí oblíbenou televizní knihomolkou.

Na jejím booklistu je jen 23 knih, když ale zvážíme, že jde o postavu z dětské knihy, která má 232 stránek, tak to není vůbec špatné skóre. Obzvlášť když přihlédneme k tomu, že Matilda je pětileté dítě, které teprve nastupuje na základní školu. Jak je to vůbec možné? Matilda je totiž geniální, číst se naučila úplně sama už ve třech letech, a to navzdory tomu, že její rodiče měli doma jen jednu jedinou knihu (jmenovala se Easy Cooking).

Z tohoto důvodu trávila malá Matilda spoustu času v knihovně, kde po přečtení všech dětských knih objevila klasiku. Právě ta také tvoří velkou část jejího seznamu, kterému vévodí autoři jako Charlese Dickense, Charlotte Bronteová a Jane Austenová. Nechybí ale ani C. S. Lewis a Rudyard Kipling. Co se týče Matildiny nejoblíbenější knihy, jde o Tajemnou zahradu od Frances Hodgson Burnett.


Brick Heck (Průměrňákovi)

Brick je přesně ten podivný knihomol, kterému se málokdy daří pochopit okolní svět. Jemu to ale nevadí, má své knihy. Tráví hodiny v knihovně, vášnivě hltá jeden příběh za druhým a jeho další zájmy se omezují na soutěže v hláskování a posedlost knižními fonty. Má sice eidetickou paměť, jeho pozornost ale není zrovna vyhlášená. Díky tomu si nikdy nepamatuje, že má odevzdat školní projekt, i po letech je ale schopný si vybavit, co četl v manuálu k sekačce. Zkrátka a dobře, knihy na prvním místě!

V seriálu je několikrát zmíněna Brickova oblíbená kniha. Jedná se o celou sci-fi sérii nazvanou Planeta Nikde (Planet Nowhere), která je ale bohužel vymyšlená jen pro potřeby seriálu. A tak nějak mi schází i jakékoliv jiné narážky na konkrétní knihy, což je velká škoda. Brick totiž knihami opravdu žije, podle všeho miluje fantasy a sci-fi a já bych vážně chtěla vidět seznam jeho přečtených knih.

V tomto případě se tak můžeme nechat inspirovat jen jeho módními výstřelky. Kromě kravaty s knihami, kterou můžete vidět ve videu, vymyslel Brick minimálně dva různé kostýmy záložky. Nosí ale třeba i tričko s tripody z Války světů od H. G. Wellse.

„Rozhodl jsem se, že odteď chci strávit každou chvíli s těmi, kterých si vážím nejvíc. Takže… budu v pokoji se svými knihami. Snažte se mě neobtěžovat.“


Lisa Simpsonová (Simpsonovi)

www.bookst.com

Lisa je sice kreslená, žlutá a má jenom čtyři prsty na každé ruce, i tak je to ale velká knihomolka, která dokáže ocenit kvalitní literaturu. V seriálu byla viděna s více než 60 různými knihami, což je velmi slušné skóre, bohužel se však díky tomu stala jakýmsi prototypem nepochopeného šprta. Navzdory tomu si ale Lisa umí knihy pořádně užít a nebojí se o nich mluvit.

Lise je osm (už pěkných pár let), takže některé z knih, které čte, jsou určené spíš pro děti a dospívající – to je případ knih, jako Harry Potter, Stmívání, Tintinova dobrodružství a Pipi dlouhá punčocha. I v jejím případě ale narazíme na seznam, který je z velké části tvořený především klasickou literaturou. Nechybí obligátní Jane Austenová, G. B. Shaw, ale ani Dostojevský a E. A. Poe. Lisa také přečetla hodně knih od Toma Wolfeho a od Gore Vidala, což jsou jména, která vidím poprvé v životě.

A Lisina oblíbená kniha? Jde o autobiografické dílo Sylvie Plathové o psychiatrické léčbě a následném návratu do normálního života. Jmenuje se Pod skleněným zvonem.


Orange is the new Black (Holky za mřížemi)

Photo credit: Jessica Miglio for Netflix.

Na závěr tu nemám jednu jedinou postavu, ale rovnou celý seriál. Orange is the new Black je sice o ženách za mřížemi vězení, ale knihy se v něm objevují s tak železnou pravidelností, že si tuhle zmínku rozhodně zaslouží. Záběr je přitom velmi široký – od YA románků, cestopisů a krimi příběhů, přes klasickou literaturu, knihy o osobním rozvoji, až po feministické manifesty.

Jeden ucelený seznam jsem nenašla, můžete si ale dohledat knihy, které vězenkyně četly v jednotlivých sériích. Namátkou zmíním třeba Hunger Games, sérii Milénium, 50 odstínů šedi, knihu Hvězdy nám nepřály a trochu překvapivě třeba i Jméno větru od Patricka Rothfuse. A nechybí pochopitelně ani kniha knih, která je v tomto prostředí nejspíš k vidění poměrně často, totiž Bible.

Jaký televizní knihomol přirostl k srdci vám? Dejte mi vědět do komentářů,

Péťa

1 komentář u „5 seriálových postav, které milují knihy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *