Lvářka - Tereza Janišová

Recenze audioknihy: Lvářka – Tereza Janišová

Oba žijí ve stověžatém městě, každý v jiném století. On v jednadvacátém, ona v šestnáctém. A jedné letní noci se potkají na pražském vrchu Petříně. Když je totiž Všehomír ve správném rozpoložení, dá se skrz oheň cestovat napříč labyrintem času…

Příběh architekta Josefa a bylinkářky Vavřínky vás zavede do prostředí současné a rudolfínské Prahy. Setkáte se v něm se střípky tajemných pražských legend i některými známými postavami našich dějin, které jsou ale představeny v o něco méně známém světle.

Tereza Janišová a Barbora Hrzánová. Foto: Supraphon.
Tereza Janišová a Barbora Hrzánová. Foto: Supraphon.

Audioknihu mi k recenzi nabídla samotná autorka a já bych jí za to ráda hned v úvodu poděkovala. Pokud by vás spisovatelka Tereza Janišová zajímala víc, můžete si přečíst zajímavý rozhovor, který s ní před časem na webu vyšel.

Podle mě…

Svoji novou knih vystavěla Tereza Janišová na  cestování časem. Zapomeňte ale na všechny moderní přístroje i na genetická předurčení. V jejím podání se jedná o výjimečný zážitek, který lze provést jen za speciálních okolností. O tom se ostatně přesvědčí i hlavní hrdinové příběhu Vavřínka a Josef, jejichž romantický příběh tvoří hlavní kostru knihy.

Ona reprezentuje minulost, on současnost. A oba musí zakusit, jaké je to žít v době toho druhého. To s sebou přináší nejen řadu humorných momentů, ale i napětí, překvapení a různá nedorozumění. Čtenáři se mohou těšit na řadu popkulturních odkazů, které provází Vavřínčinu návštěvu současnosti, ale i na historické osobnosti, které hrdinové potkávají v 16. století. Nejedná se však o historický román! Známé osobnosti z českých dějin, jako je magistr Kelly, Rabi Löw či císař Rudolf II., tak spíše jen dotváří atmosféru a autorka s nimi pracuje volně, podle svého. Příběh to nicméně nijak neruší a pokud mohu soudit, nepůsobí to nepatřičně.

Tereza Janišová a Barbora Hrzánová. Foto: Supraphon.
Tereza Janišová. Foto: Supraphon.

Lvářka poskytuje vhled do židovské kultury a tradic – a to jak v minulosti, tak i v současné Praze.

Tereza Janišová se nebála zapojit do svého příběhu ani náboženství. Kromě odkazů na slovanskou mytologii poodhaluje v knize i židovskou kulturu. Na svých hrdinech zároveň velmi nenásilným způsobem ukazuje, že dobro a zlo nesouvisí s náboženstvím, ale s lidmi.

Přestože kniha neměla nijak zvlášť složitý děj, poslouchala se příjemně. Za jediné mínus považuji, že po akcí nabitém úvodu děj poněkud stagnoval. Následující zápletka mi ale vše vynahradila – obsahovala řadu zajímavých odboček, různých překvapení a zvratů. Za zmínku stojí i strhující závěr, při kterém se doslova tajil dech!

Jak jsem již zmínila v úvodu, knihu jsem nedržela v rukou fyzicky, ale poslechla jsem si ji v audioverzi od vydavatelství Supraphon. Zpočátku jsem měla strach, že poměrně specifický hlas Báry Hrzánové, která příběh načetla, mi bude vadit. Rychle jsem si na něj ale zvykla a vyjma několika prvních minut mi připadal příjemný. Zvukový záznam byl kvalitní a ocenila jsem i fakt, že jednotlivé kapitoly byly odděleny dobovou hudbou.

Ještě bych chtěla zmínit, že velmi zdařilé je i papírové vydání knihy, které má na svědomí nakladatelství Lirego. Tištěná Lvářka se pyšní krásnými černobílými ilustracemi od Barbory Kyškové, která má na svědomí i její barevný přebal.

Když to shrnu…

Audioknihu Lvářka určitě doporučuji všem milovníkům historické fantasy. Jedná se o příjemné spojení romantiky, napětí, akčních scén a humoru. Své místo zde má i magie a legendy staré Prahy, což spolu s širokou slovní zásobou autorky dodává příběhu punc magična. Za jediné mínus považuji trochu rozvleklejší první část knihy, která místy nudila. Co naopak nenudilo ani trochu byl neotřelý hlas Barbory Hrzánové, která knihu oproti mému očekávání namluvila velmi příjemně.

Lvářka - Tereza Janišová
Tereza Janišová a Barbora Hrzánová. Foto: Supraphon.

Znáte Terezu Janišovou a její knihy? Zaujala vás Lvářka? A jakou další historickou fantasy byste mi doporučili?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

 

 

Spolupráce: Děkuji Tereze Janišové za poskytnutí recenzní audioknihy.

Bibliografická citace: JANIŠOVÁ, Tereza. Lvářka [zvukový záznam]. Praha: Supraphon, 2020, ℗2020. 1 audiodisk (8 hod., 44 min.).

1 komentář u „Recenze audioknihy: Lvářka – Tereza Janišová

  1. Cestování časem mě vždycky spolehlivě nadchne – viz má obliba série Cizinka nebo posedlost Doctorem Who. Ale musí se to správně uchopit a správně se s tím pracovat, chce to dobré vysvětlení a nějakou konzistenci…
    O Lvářce vím, zatím jsem ji teda neplánovala, ale hádám, že bych ji také neodmítla, kdyby se mi dostala do rukou. Navíc to, že se to odehrává v Praze a českém kulturním kontextu, je velké plus. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *