Recenze: Eliza a její nestvůry - Francesca Zappia

Recenze: Eliza a její nestvůry – Francesca Zappia

Eliza je stydlivá a trochu divná holka, ale na internetu se z ní stává anonymní tvůrkyně populárního komiksu Nestvůrné moře. Vůbec si neumí představit, že by se jí ve skutečném světě mohlo líbit tolik jako ve virtuálním. Tedy do chvíle, než do školy nastoupí fanoušek její tvorby Wallace. Rozumí si a Eliza začne přemýšlet, jestli by život offline nestál za zkoušku. Jenže pak vyjde její identita najevo a všechny nestvůry se náhle stanou něčím reálným. Svět, který vybudovala, se jí totiž začne rozpadat pod rukama.

Podle mě…

V knize Eliza a její nestvůry vytvořila Francesca Zappia odraz reality mnoha mladých lidí. Té reality, ve které se zdá online svět mnohem hmotnější, než svět opravdový. Hlavní hrdinka Eliza v tom z počátku nevidí problém – její virtuální alter ego @LadySouhvězdí je totiž vším, čím by si ona přála být. Je populární autorkou komiksu a internet jí leží u nohou. Navíc jí poskytuje tolik potřebný odstup a čas na rozmyšlenou – dává tak zapomenout i na její úzkostnou poruchu, která ji v běžném životě často obtěžuje.

Právě psychické problémy se vinou celou knihou jako pomyslná červená nit. Zpočátku sledujeme náznaky úzkostí u Elizy, posléze se seznamujeme i s Wallacem a s jeho nechutí mluvit. Oba hrdinové mají svá vlastní trápení a strachy – své nestvůry – a musí s nimi bojovat. Když pak na internetu dojde k odhalení Eliziny totožnosti (což kvůli hloupé anotaci knihy není žádný spoiler), ukáže se, jak hluboko tyto potíže sahají a kam až mohou vést.

Recenze: Eliza a její nestvůry - Francesca Zappia
Foto: maevereads.com

Elizin komiks Nestvůrné moře je vlastně příběhem v příběhu. Čtenáři se tak mohou těšit na různé úryvky, barevné ilustrace a skici, citáty či popisy postav.

Stejně jako v jiných knihách pro dospívající, i zde je hodně prostoru věnováno romantickému vztahu mezi hlavními hrdiny. Tento působí velmi reálně, protože se rozvíjí pomalu a postupně. Opírá se přitom o společné zájmy Elizy a Wallace, odráží i jejich online komunikaci a typické pocity a strachy mladých lidí, jako je strach z odmítnutí, nepochopení, vztek či strach z budoucnosti.

Navzdory tématu se jedná spíše o odpočinkovou knihu, která je psána velmi svižným tempem. Autorka používá jazyk, který je mladé generaci jistě blízký – v internetových konverzacích, které jsou také součástí knihy, jsou i různé zkratky a emotikony, což všemu dodává na autentičnosti. Velkým mínusem knihy je naopak její předvídatelnost. Ta nepramení ani tak z příběhu samého, jako spíš z velmi nešťastně zvolené anotace.

Když to shrnu…

Eliza a její nestvůry je kniha, kterou jsem si vybrala do čtenářské výzvy na Databázi knih. Nic moc jsem od ní nečekala, ale byla jsem příjemně překvapená. Hlavní postavy a jejich psychické problémy jsou velmi reálně vykreslené, téma ale není zpracované příliš do hloubky a stále je tak vhodné i pro mladší čtenáře. Za hlavní plus příběhu však považuji náhled do světa online tvůrců. Myslím, že i z tohoto důvodu bude kniha velmi blízká každému, kdo se někdy pokoušel něco vytvořit.

Recenze: Eliza a její nestvůry - Francesca Zappia
Foto: betteha.com

Znáte tento příběh? A co předchozí autorčinu knihu, která se jmenuje Uvnitř mé hlavy? Tvoříte něco online?

Těším se na vaše příspěvky,

Péťa

 

 

Bibliografická citace: ZAPPIA, Francesca. Eliza a její nestvůry. Překlad Anežka Dudková. 1. vydání. V Praze: CooBoo, 2019. 347 stran. ISBN 978-80-7544-867-5.

2 komentáře u „Recenze: Eliza a její nestvůry – Francesca Zappia

  1. Knihu ani autorku neznám, respektive nečetla jsem. Myslím, že jsem obálku zahlédla na instagramu, ale možná to byla jen nějaká podobná. Tenhle „koncept“ je teď docela oblíbený, ne?
    Jinak držím palce se zbytkem Čtenářské výzvy! 🙂

    1. Já jsem ji z IG neznala, ale když jsem si teď hledala nějaké fotky, vyběhlo jich na mě asi milion, takže si myslím, že jsi ji klidně zahlédnout mohla. Obecně si myslím, že téma psychických problémů se do literatury pro dospívající dostává hodně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *