TOP 5 knih, které vás uvedou do mytologie

TOP 5 knih, které vás uvedou do mytologie

Téma mytologie je mi velmi blízké již od útlého dětství, kdy jsem se poprvé seznámila s některými známějšími mýtickými příběhy. Doma jsme měli Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky a Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Na první pohled je asi jasné, že jako sotva odrostlému pulci mi knihy nemohly dát tolik, jako teď v dospělosti, i tak jsem ale příběhy doslova hltala.

Brzy jsem se začala v knihovně poohlížet po dalších podobně zaměřených publikacích a objevila jsem přitom celou jednu novou mytologii – tu severskou. Tehdy jsem tématu naprosto propadla a musím se přiznat, že Ódin, Thór a Loki byli součástí mého světa dávno předtím, než se z nich stal mainstream.

Přestože postupem času moje zdánlivě bezbřehé nadšení poněkud opadlo, stále vnímám, jak nápomocné mi znalosti z tohoto oboru při čtení jsou. Mám pocit, že každý čtenář fantasy (ale i sci-fi, mysteriózních, horrorových či thrillerových knih) by měl mít alespoň základní vzdělání v mytologii, protože řada autorů s těmito tématy pracuje. Pro hodně současných čtenářů jsou ale báje a mýty podány příliš složitě a nezáživně, takže se vlastně ani není čemu divit, že se v nich neorientují.

Rozhodla jsem se, že dám dohromady zajímavé knih, které mohou sloužit jako úvod do některých známějších mytologií. Snažila jsem se vybírat takové publikace, které jsou v první řadě srozumitelné a zábavné, rozhodně ale nejsem na toto téma žádný expert. I proto jsem vás na Instagramu žádala o tipy na vaše oblíbené knihy o mytologii, abych se vámi mohla podělit i o ně. A teď už jdeme na to.


Soumrak Bohů – Helena Kadečková

Helena Kadečková působila v akademickém prostředí jako přední česká nordistka, přesto však vytvořila velmi srozumitelnou a čtenářsky příjemnou knihu. Ta vychází z islandských středověkých rukopisů Starší Edda a Mladší Snorriho Edda, což jsou dva hlavní zdroje informací o této mytologii. Kniha je zábavná, není moc tlustá a její nové vydání z roku 2018 se navíc pyšní i krásnými ilustracemi od Jana Grumla.

V podstatě stejné informace vám podá i kniha Severská mytologie od Neila Gaimana. Přestože Soumrak Bohů mi přijde čtenářsky příjemnější, tato kniha také není špatná. Pokud od ní tedy očekáváte úvod do severské mytologie, nikoli Gaimana. Toho totiž v knize zase tolik není.

Pár tipů na další knihy o severské mytologii:

  • Dlouhé noci Vikingů aneb Vraťte nám rabiáty – Zdeněk Šmíd
  • Severské mýty – Raymond Ian Page
  • Encyklopedie mytologie germánských a severských národů – Jitka Vlčková

Mýty – Stephen Fry

Řecká mytologie patří mezi ty nejčastěji interpretované, zároveň ale není ani zdaleka jednoduchá a srozumitelná. Ambici změnit to má kniha Mýty, kterou napsal Stephen Fry (ten samý Fry, který hrál Oscara Wilda). Jeho dílo je sice jen výběrem z řeckých mýtů a bájí, je ale velmi srozumitelné, protkané mnoha zajímavostmi a okořeněné typickým britským humorem. Před časem navíc vyšlo i další pokračování nazvané Hrdinové a v zahraničí už je na pultech kniha Troy o trojské válce.

Trochu náročnější, ale také velmi oceňovaná je publikace Bohové a hrdinové antických bájí od Vojtěcha Zamarovského. Jedná se o příručku, která zpracovává jednotlivá slovníková hesla. Určitě bych ji nedoporučila jako naprostý úvod do této mytologie, ale jako doplnění znalostí je skvělá. Řecká mytologie je opravdu spletitá a tak mám pocit, že právě výkladový slovník může pomoci trochu usnadnit orientaci v ní. Kniha je navíc napsaná tak nějak lidsky, což je její velké plus.

Pár tipů na další knihy o řecké mytologii:

  • Milované a obávané – Kate Hodges
  • Řecké mýty: Mytologie a filosofie – Luc Ferry
  • Řecké mýty – Robert Graves
  • Kirké | Achilleova píseň – Madeline Miller

Bohové starých Slovanů – Peter Weleslaw Kuzmišín

Řecko, Egypt, Sever… To všechno známe alespoň v základních konturách. Mytologie našich vlastních předků nám ale často uniká, což je opravdu škoda. Napravit to lze s knihou Bohové starých Slovanů, která je psána jednoduchým živým jazykem, který jí dodává téměř pohádkovou atmosféru. Tu navíc umocňují i krásné ilustrace. Bohužel ale musím napsat i to, že je kniha plná chyb – jako by ji po dopsání už nikdo nekontroloval. A co si budeme povídat, to dost kazí celkové vyznění.

Výrazně hlubší náhled do problematiky poskytuje kniha Perun, Bůh hromovládce, kterou napsal Michal Téra. Kromě samotné mytologie se věnuje i dobovým zvyklostem, kniha je nicméně psána přísně vědeckým jazykem a hodně dbá na serióznost. Příjemný čtenářský zážitek od ní tedy nečekejte, pokud k ní však budete přistupovat jako k vědecké práci, můžete se z ní dozvědět mnoho zajímavých informací o slovanské mytologii.

Pár tipů na další knihy o slovanské mytologii:

  • Mytologie Slovanů – Aleksander Gieysztor
  • Bájesloví slovanské – Máchal Jan Hanuš (doporučuji vydání z r. 2019)
  • Bohové dávných Slovanů – Petr Vokáč & Martin Pitro

Keltské báje a mýty – Vladimír Hulpach & Tomáš Řízek

Velmi zajímavá mytologie je také ta Keltská. Historické území tohoto národa částečně zasahovala i do Čech, nicméně jeho mytologie je zasazena do kraje, kde působil především – na Britské ostrovy a do Irska. Kniha Keltské báje a mýty přenáší čtenáře právě na tento věčně zelený ostrov a seznamuje ho s nejznámějšímu keltskými pověstmi. Dá se navíc sehnat i jako audiokniha v interpretaci herců Vladimíra Javorského a Miroslava Táborského.

Vladimír Hulpach se mytologii věnuje dlouhodobě. Je také autorem knihy Ossianův návrat: Keltské mýty a báje, která je staršího data (konkrétně byla vydána v roce 1985), tématicky je však velmi podobná. Vydal také řadu publikací o indiánské mytologii a v neposlední řadě i sérii knih Báje a pověsti z Čech a Moravy, ve kterých se věnuje jednotlivě všem krajům.

Pár tipů na další knihy o keltské mytologii:

  • Keltské mýty a legendy – Ivan sec
  • Keltské mýty: Člověk a jeho „Jiný svět“ -Ingeborg Clarus

TOP 5 knih, které vás uvedou do mytologie

 

Článek se sice jmenuje TOP 5, vy mi ale určitě odpustíte, že jsem vám představila knihy jen čtyři, že? Ostatně ve skutečnosti je tu tipů na čtení opravdu dost. Už teď se těším až mi dáte vědět, jaké knihy o mytologii máte rádi vy. Na závěr ještě přikládám pár posledních knih z vašich doporučení.

Knihy zaměřující se na mytologii trochu obecněji:

  • Příběhy světových mytologií – Terri-Ann White
  • Atlas mýtů – Thiago de Moraes
  • Mýty a legendy (série 9 knih o mýtech a legendách různých národů, autorů je více)
  • Panorama mytologie – Raphaël Martin & Justine de Lagausie

Mějte se krásně,

Péťa

2 komentáře u „TOP 5 knih, které vás uvedou do mytologie

  1. Mě tyhle knihy a obecně ty kulturní aspekty na jednu stranu strašně zajímají, na druhou stranu jsem takový „neznaboh“, nevěřím na to a proto mě často hodně dráždí styl psaní některých autorů. Ale taky je rozdíl mezi odbornou knihou, populárně naučným čímsi a fikcí. 🙂

  2. Mám hodně ráda mytologii, a to řeckou a severskou. I když u té severské jsem stále nováček a znám toho jen málo. Hlavně, co ukázal Marvel, a co jsem si i následně dohledávala. 😀 Ale určitě děkuji za tipy, jelikož bych si ráda zase něco přečetla ohledně mytologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *