Recenze: Drahokamy (Rudá jako rubín; Modrá jako safír; Zelená jako smaragd) - Kerstin Gier

Recenze: Drahokamy (Rudá jako rubín; Modrá jako safír; Zelená jako smaragd) – Kerstin Gier

Být čerstvě zamilovaná v minulosti vážně není dobrý nápad!

To si přinejmenším myslí šestnáctiletá Gwendolyn, novopečená cestovatelka časem a hlavní hrdinka série Drahokamy. Koneckonců mají ona i její nový známý Gideon mají docela jiné starosti. Například zachránit svět. Nebo se naučit tančit menuet (a ani jedno není vůbec snadné!). Ale pak se stane něco naprosto nepochopitelného a Gwennin svět je vzhůru nohama!

Drahokamy (Rudá jako rubín; Modrá jako safír; Zelená jako smaragd) - Kerstin Gier
Foto: Bookish Friendship.

Podle mě…

Série Drahokamy působí, zejména díky obálce, jako laciné dívčí románky. Osobně si myslím, že tomu napovídá i jejich anotace. Obojí je však zavádějící a skutečnost je někde trochu jinde. Jedná se o velmi příjemnou fantasy, která je sice podtržena romantickou linkou, rozhodně však na ni není vložen zbytečný důraz. Naopak, domnívám se, že napětí se zde poměrně snesitelně mísí s láskou a knihy jsou tak velmi dobře čitelné.

V prvním díle jsem ještě měla s onou romantickou linií trochu problém, protože se rozjela příliš rychle a nerealisticky. V závěru trilogie Drahokamy je ale poměrně smysluplně vysvětleno, proč se to vlastně stalo, můj pocit z první knihy to však nijak nezmění. Zpětně na ni však nahlížím trochu jinak. I tak se mi ale druhý a třetí díl líbily daleko víc.

Recenze: Drahokamy (Rudá jako rubín; Modrá jako safír; Zelená jako smaragd) - Kerstin GierHlavními hrdiny zůstávají v celé trilogii titíž lidé, občas se na pozadí mihne nová postava, v principu však nikdy nejde o člověka, který by dějem nějak významně zamíchal. Již od prvního kapitoly nás tak příběhem provází sympatická Gwenny, která se musí vypořádat s nástrahami svého nového života. Ne vždy se jí to stoprocentně daří, což příběhu dodává na uvěřitelnosti a celistvosti. Knihy jsou díky její vynalézavosti a optimistickému pohledu na svět plné napětí a dobrodružství, které střídají vtipné scény (o zábavu v této trilogii se stará gotický chrlič jménem Xemerius).

Za plus považuji, že postavy se vyvíjely a jejich chování bylo smysluplné (alespoň většinou).

Začátky nových kapitol v této trilogii vždy předznamenávají různé citáty. Líbily se mi, ovšem pouze pokud šlo o krátké úryvky z děl jiných autorů. Jakmile jsem narazila na výňatky z Kronik strážců, či na jiné podivné veršovánky, měla jsem vždy tendenci je přeskakovat. Tyto krátké příběhy často skrývaly spoilery (viz úvod první knihy) a leckdy také nedávaly příliš smysl a zbytečně mě mátly.

Přestože autorka měla samotný závěr knihy velmi dobře promyšlený, trochu mi vadilo, jak byl ukvapený. Série vyvrcholila na několika stránkách a já se přiznám, že bych v tomto případě klidně přivítala rozvleklejší popis událostí. Přesto mě však závěr trilogie potěšil a do jisté míry i překvapil.

Když to shrnu…

Celkově byla série Drahokamy dobrým čtením, kterému dodalo šmrnc cestování časem a sympatická hlavní hrdinka. Považuji se za poměrně náročného čtenáře, ale přes počáteční nedůvěru jsem si tuto trilogii nakonec užila. Nevím, jestli se k ní v nejbližší době vrátím, rozhodně se mi ale líbila dost na to, abych o tom alespoň uvažovala.

Drahokamy (Rudá jako rubín; Modrá jako safír; Zelená jako smaragd) - Kerstin Gier

Znáte sérii Drahokamy? Líbila se vám? A víte, že knihy mají i filmové zpracování?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

GIER, Kerstin. Drahokamy. Rudá jako rubín: láska nezná čas. Překlad Tereza Pecáková. 2. vydání. V Praze: CooBoo, 2015. 334 stran. ISBN 978-80-7544-003-7.

GIER, Kerstin. Drahokamy. Zelená jako smaragd: láska nezná čas. Překlad Tereza Pecáková. 2. vyd. V Praze: CooBoo, 2013. 408 s. ISBN 978-80-7447-962-5.

GIER, Kerstin. Drahokamy. Modrá jako safír: láska nezná čas. Překlad Tereza Pecáková. 2. vydání. V Praze: CooBoo, 2015. 349 stran. Drahokamy; 2. ISBN 978-80-7544-003-7.

7 komentářů u „Recenze: Drahokamy (Rudá jako rubín; Modrá jako safír; Zelená jako smaragd) – Kerstin Gier

    1. Já jsem napřed četla knihy a potom jsem si pustila film. Je trochu jiný, ale docela se mi líbil 🙂 Určitě knihy zkus, myslím, že by se ti mohly zalíbit.

  1. Tohle je jedna z mých oblíbených sérií. Líbí se mi, že hrdinové tady jsou relativně normální, žádní superhrdinové se superschopnostmi. Pokud si odmyslíme to cestování časem. Už jsem všechny tři knihy četla několikrát a určitě se k nim ještě vrátím. 🙂

    1. Také se mi líbí, že jsou hlavní postavy tak lidské, normální… vždy mě potěší, když vidím, jak v knihách lidé dělají chyby, neumí něco, něco jim nejde. Je to sympatické.

  2. Touhle trilogií jsem se bavila před rokem na erasmu 🙂 Vzpomínám na ni ráda, líbilo se mi, že autorka zvolila neokoukaný námět. Ale stejně jako tebe mě trochu zklamal poněkud rychlý závěr… A nejvíc jsem si oblíbila první knížku 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *