TOP 5 YouTube kanálů o fantasy knihách

TOP 5 YouTube kanálů o fantasy knihách

Už to budou tři roky, co jsem s vámi sdílela článek o mých oblíbených knižních profilech na Instagramu. Tentokrát bych se ráda zaměřila na YouTube, protože i na této sociální síti se toho můžete o knihách hodně dozvědět. Představím vám pět tvůrců, kteří se zaměřují na fantasy a sci-fi literaturu a také na stále oblíbenější komiksy. Najdete u nich sice i klasické recenze, hlavně však nahlíží do zákulisí oblíbených příběhů a vysvětlují a přibližují příběhy i jednotlivé postavy. A to je právě to, co mě na nich tolik baví!

TOP 5 YouTube kanálů o fantasy knihách


Loremaster – Svět příběhů

Tento Youtube kanál sleduje téměř 64 tisíc lidí a já musím říct, že se tomu nedivím. Autor, který na této sociální síti působí od roku 2016, má totiž na svědomí velké množství kvalitních videí o knihách, hrách či filmových a seriálových adaptacích oblíbených knih Zaklínač, Pán prstenů a Hra o trůny. Jeho slabou stránkou je trochu jednotvárný projev, videa ale nebývají dlouhá a tak se to dá vydržet.


Caged Dragon

Tento kanál vznikl v roce 2019 a na rozdíl od ostatních, o kterých tu budu psát, se zaměřuje pouze na Harryho Pottera. Má skoro 42 tisíc odběratelů. Videa se věnují knihám, filmům a ve značné míře také hrám, které na motivy známého příběhu vznikly. Autor má příjemný projev a videa jsou kvalitně zpracovaná i z hlediska hudby a obrazu. Líbí se mi i to, že si většinou dá tu práci a uvede i zdroje, ze kterých čerpal informace.


Lukas IV. & Library of Lore

V roce 2017 vznikl tento kanál, který se zaměřuje na Pána prstenů, Zaklínače, Harryho Pottera a nebo třeba na anime Naruto. Značnou část obsahu tvoří tzv. let’splay videa, ve kterých autor hraje hry vzniklé na motivy zmíněných knih, proto ho nesleduji zase tak často. Celkem pravidelně se zde ale objevují i různá tematická videa, na kterých mě baví hlavně kvalita jejich zpracování. Jsou totiž povedená nejen co se týče informativní stránky, ale i z hlediska obrazu a hudby.


Anekron

Anekron, který založil kanál v roce 2016, se věnuje hlavně fantasy a sci-fi žánru. Nejvíc videí asi natočil o Pánovi prstenů, své místo zde mají ale i další oblíbená díla, jako je Zaklínač, Hra o trůny, Harry Potter či filmová tvorba Star Wars a Marvel. Tato popkulturní díla řeší z různých hledisek, v některých videích se věnuje třeba hudbě, jinde mytologii či obecnému fungování některých prvků.

Stejně jako u některých předcházejících tvůrců, i v případě Anekrona si myslím, že většinu jeho videí stačí poslouchat a není nutné je sledovat. Jeho tvorba by mohla fungovat i jako podcast, tedy kdyby občas nebyla tak monotónní. Jinak je ale autor věcný a jeho projev je srozumitelný. Jako zábavný prvek pak vnímám avatara, který některá videa provází.


Medojed

Jeden z nejstarších a zároveň nejoblíbenějších kanálů z tohoto mého výběru patří tvůrci, který vystupuje pod přezdívkou Medojed. Na YouTube je aktivní od roku 2010 a sleduje ho na 73 tisíc odběratelů. Jeho kanál je hodně zaměřený na komiksovou tvorbu, zejména pak na komiksy Marvel a DC. Kromě toho u něj můžete najít i recenze filmů, časté jsou různé žebříčky, ale třeba i videa o fantasy zbraních. Oproti ostatním zmíněným tvůrcům je Medojed více uvolněný a součástí jeho projevu je i humor a sprostá slova. 

Bonus na závěr: Pokud vás baví komiksy, určitě mrkněte i na Youtube kanál Komiksové bubliny. Vychází tam trochu serióznější videa o komiksových novinkách, recenze i další zajímavosti ze světa kreslených příběhů.

 

Znáte některého z tvůrců? Baví vás podobná videa? A kdo další podle vás natáčí na Youtube kvalitní knižní tvorbu? Uvítala bych tip na někoho, kdo se věnuje třeba tvorbě Neila Gaimana.

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

4 komentáře u „TOP 5 YouTube kanálů o fantasy knihách

  1. Znám už docela dlouho Caged Dragon, nekoukám sice pravidelně na všechna videa, ale občas na mě něco vyskočí a pustím si to. Taky se mi líbí styl, jakým jsou ta videa dělaná. Spousta podobných má totiž sice třeba clickbaitový titutek, ale jinak stojí (informačně) za prd.

    Já jsem si v poslední době oblíbila zahraniční kanály, kde autoři mluví o knihách a filmech (častěji filmech). Amanda The Jedi, Dominic Noble a Alex Meyers. Nevím jestli je úplně doporučuji, někdy jsou takoví hodně kritičtí, ale podle mě je super, že se nad knížkama ještě dneska někdo zamýšlí.

    1. Díky za tipy. Alexe Meyerse znám taky, ale na ostatní se podívám. Přiznám se ale, že mi vyhovují spíš čeští tvůrci, protože je můžu poslouchat opravdu pasivně, třeba při vaření. U těch zahraničních si musím pouštět alespoň anglické titulky, abych se chytala.

    1. Není zač. Je super, že člověk se může o svém oblíbeném tématu dozvědět něco i tímhle, trochu pasivním způsobem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *