25. března slavíme den čtení Tolkiena!

25. března slavíme den čtení Tolkiena!

Tolkien Reading Day, který připadá na 25. března, není žádnou novinkou. Letos se slaví již osmnáctým rokem. V roce 2003 přišli s touto iniciativou nadšenci z Tolkien Society, aby dali fanouškům i široké veřejnosti možnost připomenout a oslavit dílo známého anglického spisovatele a jazykovědce. Zvolili k tomu symbolické datum, 25. března 3019 Třetího věku totiž došlo ke zničení Jednoho prstenu. A spolu s ním padl i Sauron.

Pokud svět zrovna zrovna nesvírá pandemie, oslavuje se tento den i ve školách, na univerzitách, v muzeích či v knihovnách. Tolkien je pochopitelně oblíbený především v anglosaských zemích, 25. březen už se ale pomalu dostává i do širšího povědomí společnosti. Akcí tak rok od roku přibývá.

Najděme společně naději a odvahu

Tématem letošních oslav je naděje a odvaha (Hope and Courage). Pořadatelé, kteří museli kvůli pandemii značně omezit připravované akce, určitě nevybrali toto téma náhodou. Řada lidí je v současnosti vystavena nepříjemným situacím, které se mnohdy mohou zdát nad jejich síly. Šíří se splín, demotivace a špatná nálada. Kdy jindy si tedy připomenout pasáže, ve kterých i Tolkienovi hrdinové hledají naději a odvahu?

Lidé z Tolkien Society vybrali několik pasáží z různých profesorových knih, které se nesou právě v tomto duchu. Vyzdvihují vytrvalost a odhodlání Sama Křepelky (Pán prstenů: Návrat krále), odvahu překrásné Lúthien (Silmarilion) či překvapivé odhodlání Bilba Pytlíka (Hobit). Den čtení Tolkiena ale pochopitelně můžete pojmout naprosto po svém.

25. března slavíme den čtení Tolkiena!

#TolkienReadingDay2021

Pokud máte chuť, můžete se klidně stát součástí tohoto fenoménu. Stačí jen sdílet váš příspěvek na sociálních sítích a připojit k němu hashtag #TolkienReadingDay2021. Určitě si nezapomeňte projít i ostatní příspěvky, třeba vám dodají naději a odvahu do dalších dní. Tolkien má totiž po celém světě mnoho fanoušků, kteří každoročně nahrávají videa, ve kterých předčítají své oblíbené pasáže, sdílí fotky svých knih a ukazují, kde si rádi čtou. Co vy na to? Připojíte se? Já určitě ano.

Dejte mi vědět, jestli 25. března slavíte den čtení Tolkiena. Budu se těšit na vaše komentáře,

Péťa

1 komentář u „25. března slavíme den čtení Tolkiena!

  1. Já jsem na sebe hrdá, že jsem konečně přečetla alespoň první díl Pána prstenů. Jestli přečtu v dohledné době ty zbylé dva, to nevím. Strašně se mi to líbilo a moc jsem si to užila, ale zároveň to bylo hodně náročné, jestli mi rozumíš. 😀 🙂
    Taky mě zaujal tvůj příspěvek na IG o Silmarillionu (snad jsem to napsala dobře). Je pravda, že na tuhle komplexitu asi nejsem připravená. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *