Čtení se slavnými herečkami! Znáte jejich knižní kluby?

Čtení se slavnými herečkami! Znáte jejich knižní kluby?

Pokud se pohybujete na sociálních sítích, určitě jste si všimli toho, že celebrity často propagují různé produkty. Většinou jde o kosmetiku, elektroniku, oblečení, šperky či parfémy, což se jednomu brzy přejí. Před nějakým časem jsem proto podobně zaměřené osobnosti přestala sledovat a zaměřila jsem se na něco, co mě opravdu zajímá. Na knihy. A zjistila jsem, že existuje hned několik známých hereček, které se mnou tento zájem sdílí!

Přijde mi to úžasné, proto jsem se rozhodla, že vám v tomto článku představím nejen je, ale hlavně jejich čtenářské kluby! Každý člověk s přístupem k internetu do nich totiž může vstoupit, poznat nové knihy a podělit se o svůj názor na ně. Nevýhoda je jen jedna, a to jazyková bariéra. Knihy, které tyto okouzlující herečky doporučují, u nás totiž občas nejsou k sehnání.

Čtení se slavnými herečkami! Znáte jejich knižní kluby? Klub

Emma Watson – Our Shared Shelf

Emma je britská herečka, kterou proslavilo ztvárnění postavy Hermiony Granger ve filmové sérii Harry Potter. Pozornost k sobě strhla i ve filmu Kráska a zvíře, kde si zahrála hlavní hrdinku Belle. Silnou osobností je ale i v soukromém životě, patří totiž mezi aktivní feministky. Působí jako vyslankyně dobré vůle při OSN v agentuře UN Women podporující rovnost pohlaví a je tváří hnutí HeForShe, které se zasazuje o nábor mužů do feministických organizací.

S tím souvisí i její knižní klub, který založila v lednu roku 2016 na sociální síti Goodreads. Doporučuje v něm totiž knihy, které jsou často feministicky zaměřené. Nemusíte ale mít strach, že by šlo jen o nudnou o literaturu faktu. Narazit u ní můžete na klasické kousky i na nové tituly – svým fanouškům už doporučila bezmála sto knih, mezi které patří třeba Persepolis od Marjane Satrapi, Monology vagíny od Eve Ensler či Na východ od ráje Johna Steinbecka.

Čtení se slavnými herečkami! Znáte jejich knižní kluby? klub
Foto: IG E. Watson.

Reese Witherspoon – Hello Sunshine

Reese je americká herečka, která se vám určitě vepsala do srdce díky své roli nezapomenutelné pravé blondýnky Elle Woodsové. Veliký úspěch ale slavila i díky svému výkonu ve filmu Voda pro slony. Kromě rolí hereckých ale zastává i ty docela obyčejné, třeba roli matky a velké milovnice knih.

Svůj klub založila na Instagramu, kde svým fanouškům každý měsíc doporučuje jednu knihu. Její záběr je poměrně široký a styl, kterým svůj klub vede, je uvolněný. Sdílí nejen knižní tipy, ale i obrázky s literární tématikou, citáty či fotky ze svého soukromí. Co se týče knih, které ostatním doporučuje, jde někdy o novinky, které mají v češtině teprve vyjít – např. kniha Poslední paní Parrishová od Liv Constantine. Jindy se ale trefí a doporučí dílo, které se u nás dá snadno sehnat, např. Ivan je jen jeden od Katherine Applegate nebo Ohníčky všude kolem od Celeste Ng.

Čtení se slavnými herečkami! Znáte jejich knižní kluby?
Foto: IG R. Witherspoon.

Emma Roberts – Belletrist

Tato americká herečka a zpěvačka není tak známá, jako její dvě kolegyně. Účinkovala ve filmu Millerovi na tripu či v mém oblíbeném dramatu Něco jako komedie. Vidět jste ji mohli i v seriálu American Horror Story, proslavila se ale hlavně tím, že je neteří mnohem známější herečky Julie Roberts. To však nic nemění na tom, že se rozhodla využít vlivu, který má a šířit zájem o literaturu.

Emma na projektu spolupracuje se svojí kamarádkou a kolegyní Karah Preiss. Společně vytvořily pro svůj klub webové stránky, na které se dá zaregistrovat, a také Instagram. Vše přitom odstartoval rozhovor se spisovatelkou Joan Didion, která na ně byla milá a dodala jim onen potřebný prvotní impulz. A jaké knihy tyto dámy doporučují? Je to třeba Láska za časů cholery od Gabriela Garcíi Márqueze, Šalamounova píseň od Toni Morrison a dokonce i Nesnesitelná lehkost bytí od Milana Kundery.

Čtení se slavnými herečkami! Znáte jejich knižní kluby?
Foto: IG E. Roberts.

Znáte tyto herečky a jejich knižní kluby? A jestli ne, líbí se vám představa, že by vám poradily nějakou knihu? Které dílo byste naopak doporučili vy jim?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

8 komentářů u „Čtení se slavnými herečkami! Znáte jejich knižní kluby?

 1. Ahoj,
  musím říct, že se mi tvůj blog moc líbí a to se knížkám až tolik nevěnuji. Baví mě, že se o nich něco dozvím z různých úhlů, nejen formou recenzí – navíc je blog krásně graficky propracovaný. Jen tak dál 🙂

 2. Já jen doufám, že Emma miluje Harryho Pottera. 😀 Herečky znám, o klubech jsem slyšela, ale nějak jsem se neměla čas tou myšlenkou podrobněji zabývat. 🙂

  Pěkný článek! ♥

  1. Tak to nevím. Na IG se o něm nezmiňovala, ale věřím, že ho určitě ráda má. Vždyť kdo by neměl 🙂

 3. Zajímavé, o tomhle jsme nic nevěděla. Já většinou na doporučení lidí moc nedávám a čtu to, co mě láká a na co mám chuť. Knižní blogy mě ale občas inspirují.

  1. Já to mám jak kdy. Většinou si jednu podle toho, na co mám chuť, ale občas se nechám inspirovat ráda. Těch zdrojů, odkud ke mě informace přicházejí je přitom tolik, že mě to občas až překvapí 🙂

  1. To je bezva, že to opravdu funguje i v praxi. Já se teď chystám na Poslední paní Parrishovou, kterou také doporučovala Reese, tak jsem zvědavá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *