TOP 5: Knihy, uvnitř kterých bychom chtěli strávit Vánoce

TOP 5 knih, uvnitř kterých byste chtěli strávit Vánoce

Už je to tady, jsou Vánoce! Dárky jsou zabalené, doma voní vanilkové rohlíčky, venku mrzne a pod nohama křupe čerstvý sníh. My knihomolové sedíme u krbu v infantilním vánočním svetru, popíjíme svařené víno se skořicí a čteme si u toho nějakou pěknou knihu. Nebo tak by to alespoň bylo v ideálním světě! Bohužel v něm však nežijeme všichni…

Co se mě týče, tak dárky připravené nemám, vanilkové rohlíčky jsou zatím tvrdé a venku je škaredě. Krb nevlastníme, na infantilní svetr nemám finance a svařené víno v kombinaci s dobrou knihou si můžu dopřát leda tak ve snu. Zkouškové období je plném proudu, lidé v práci blázní a já nic nestíhám. I tak na mě ale pomalu doléhá slavnostní duch Vánoc. Jen mě mrzí, že je nemůžu raději prožít v nějakém ze svých oblíbených příběhů. Nic mi ale nebrání v tom, abych si to alespoň představovala!

TOP 5: Knihy, uvnitř kterých bychom chtěli strávit Vánoce

1) Vánoce v Bradavicích

Všichni milovníci Harryho Pottera mi jistě dají za pravdu, že prožít alespoň jedny Vánoce v Bradavicích by stálo za to! Večer bychom si dali vynikající slavnostní večeři v překrásně nazdobené Velké síni a úplně přecpaní pak padli do peřin. Na úžasné dárky od našich blízkých bychom se vrhli hned druhý den ráno! A co bychom v nich našli? Někteří knihy, jiní pletený svetr s prvním písmenkem svého křestního jména. Všichni bychom dostali nějaké ty (ne)milé drobnosti – flétnu, ponožky, peněženku s tesáky, kapesní nůž, psí sušenky, vinu vyvolávající úkolníček nebo třeba červy. A k tomu pochopitelně ještě cukroví! To bychom pak spořádali při poslechu Vánočmích písní Celestiny Warbeckové u krbu ve společenské místnosti.

TOP 5: Knihy, uvnitř kterých bychom chtěli strávit Vánoce
Foto: PopSugar.

2) Zasněžená Narnie

Pokud patříte spíš mezi milovníky zasněžené krajiny, račte nejbližší skříní vstoupit do kouzelné Narnie! I tam bychom totiž mohli prožít nádherné Vánoce. Zabalení do kožichů bychom podnikli dobrodružnou výpravu, našli bychom si nové přátele a konečně bychom zjistili, kdo doopravdy nosí dárky! Bez ohledu na to, že bychom zrovna byli na procházce, dorazil by za námi Otec Vánoc na svých kouzelných saních s rolničkami a každý z nás by dostal něco, co opravdu využije! Užitečné dárky možná nejsou našimi favority, u srdce ale zahřejí i tak.

TOP 5: Knihy, uvnitř kterých bychom chtěli strávit Vánoce
Foto: NarniaWeb.

3) Ladovská zima

Své místo mají i tradiční Vánoce, které bychom mohli zažít třeba v příbězích Josefa Lady. A že je o co stát! Na dřevěných saních bychom sjížděli kopec tak dlouho, dokud by nás mráz neštípal do tváří. Doma před domem bychom postavili sněhuláka a večer potom obdivovali stromek se slaměnými ozdobami, mlsali vánočku, rozinky a oříšky. Před odchodem na půlnoční mši bychom ještě stihli celou řadu Vánočních tradic – třeba lití olova, rozkrajování jablíček, házení střevíce či pouštění skořápkových lodiček. Na svatého Štěpána bychom pak vyrazili na opravdovou koledu!

TOP 5: Knihy, uvnitř kterých bychom chtěli strávit Vánoce
Foto: Pohledy.cz.

4) Můra noční, předvánoční

Co kdybychom se rozhodli prožít Vánoce v trochu netradiční společnosti? Ostatně kdy jindy odhodit předsudky, že? Pokud vás tento nápad nadchl tak, jako mě, pak dovolte, abych vám přestavila strašáka Jacka Skelingtona. Po jeho boku bychom vnikli do Vánočního města a snažili se uspořádat ty nejkrásnější svátky! Napřed bychom se zbavili Santy a hned vzápětí začali připravovat dárky pro děti. Určitě bychom si mohli nějaký z nich nechat i pro sebe. Chtěli byste radši plyšáky s vyhřezlými mozky, panenku posedlou démonem nebo lidožravý věneček? Já se hlásím o panenku!

TOP 5: Knihy, uvnitř kterých bychom chtěli strávit Vánoce
Foto: Tim Burton.

5) Vánoce v továrně na čokoládu

Na závěr bychom si měli připomenout, že Vánoce nejsou o hmotných věcech, ale především o milující rodině a dobrých kamarádech. Všichni bychom proto měli strávit svátky po boku malého Karlíka Bucketa. Společně s ním bychom našli dolarovou bankovku a běželi si koupit čokoládu. Rozbředlou sněhovou břečkou bychom pak utíkali do starého domečku a vyprávěli rodičům i prarodičům o tom, jak jsme našli zlatý kupon. A zatímco Karlík a dědeček Pepa by se vydali za Willim Wonkou, my bychom zůstali v domečku, dali si zelňačku, poslouchali vyprávění babiček a dědečků a čekali, až se Karlík vrátí s doživotní zásobou čokolády.

TOP 5: Knihy, uvnitř kterých bychom chtěli strávit Vánoce
Foto: analisisdigital.

Jak se vám můj článek líbí? A v které knize byste rádi strávili Vánoce vy?

Těším se na vaše komentáře,
Péťa

 

Pokud byste si chtěli tyto příběhy přečíst, zde jsou bibliografické informace, podle kterých je snadno dohledáte:

 • ROWLING, J. K. Harry Potter a Kámen mudrců. Překlad Václav Medek. 2. vydání tohoto souboru. Praha: Albatros, 2008. 284 stran. ISBN 978-80-00-03437-9.
 • ROWLING, J. K. Harry Potter a tajemná komnata. [2.]. Překlad Vladimír Medek. 5. vyd., 1. v této úpravě. Praha: Albatros, 2003. 308 s. ISBN 80-00-01197-2.
 • ROWLING, J. K. Harry Potter a vězeň z Azkabanu. [3.]. 6. vyd., 1. v této úpravě. Praha: Albatros, 2004. 358 s. ISBN 80-00-01392-4.
 • ROWLING, J. K. Harry Potter a Ohnivý pohár. Překlad Václav Medek. 2. vydání tohoto souboru. Praha: Albatros, 2008. 570 stran. ISBN 978-80-00-03438-6.
 • ROWLING, J. K. Harry Potter a Fénixův řád. Překlad Pavel Medek. 4. vydání tohoto souboru. V Praze: Albatros, 2017. 795 stran. ISBN 978-80-00-04621-1.
 • ROWLING, J. K. Harry Potter a princ dvojí krve. Překlad Pavel Medek. 4. vydání tohoto souboru. V Praze: Albatros, 2017. 532 stran. ISBN 978-80-00-04621-1.
 • ROWLING, J. K. Harry Potter a relikvie smrti. Překlad Pavel Medek. 4. vydání tohoto souboru. V Praze: Albatros, 2017. 626 stran. ISBN 978-80-00-04621-1.
 • DAHL, Roald. Karlík a továrna na čokoládu. Překlad Jaroslav Kořán a Pavel Šrut. Vyd. v KK 2. Praha: Knižní klub, ©2013. 203 s. ISBN 978-80-242-4236-1.
 • LEWIS, C. S. Lev, čarodějnice a skříň. Překlad Veronika Volhejnová. 3. vyd. Praha: Fragment, 2015. 200 s. ISBN 978-80-253-2325-0.
  BURTON, Tim. Můra noční, předvánoční. Vyd. 1. Praha: Argo, 2014. [48] s. ISBN 978-80-257-1109-5.
 • LADA, Josef a ČERNÍK, Michal. České Vánoce Josefa Lady. Vyd. 1. Praha: BMSS-Start, 2012. 69 s. ISBN 978-80-86140-75-9.

10 komentářů u „TOP 5 knih, uvnitř kterých byste chtěli strávit Vánoce

 1. Máš naprostou pravdu. Bradavice, Narnie, Továrna na čokoládu, dokonce i Ladovy Horusice.. mm, to by bylo krásné. Ale snad budou Vánoce krásné i bez nutnosti ocitnout se v knížkách. Stejně doufám, že bude dostatek času na čtení. 🙂

  Měj se krásně, ahoj!

 2. Tak Bradavice jsou jasná volba:)
  Když jsme se byli podívat v Harry Potter studiu v Londýně, tak už tam měli v listopadu vánoční výzdobu a bylo to boží:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *