TOP 5 knih, které jsem objevila v roce 2018

V roce 2018 jsem měla na knihy docela smůlu. Do rukou se mi dostala celá řada příběhů, od kterých jsem si hodně slibovala, výsledek byl ale nakonec bohužel úplně jiný. To je třeba případ všemi oceňované knihy Únava materiálu od Marka Šindelky. Stejně tak jsem byla trochu rozčarovaná po přečtení Severské mytologie. Na druhou stranu ale nemůžu tvrdit, že jsem za celý rok nenatrefila na žádné dobré příběhy. A protože bychom se všichni měli snažit vidět svět hlavně pozitivně, připravila jsem si krátké povídání právě o těch dobrých knihách. Jdeme na to?

TOP 5 knih, které jsem objevila v roce 2018

Odd a mrazivý obři – Neil Gaiman

Minulý rok jsem si Neila Gaimana začala spojovat i se severskými příběhy. Jedna jeho kniha mě zklamala (Severská mytologie), ta druhá mi ale vyčarovala na tváři široký úsměv. Šlo o pohádkové vyprávění Odd a mrazivý obři, které se kromě napínavého, neotřele uchopeného vyprávění, může pochlubit také úžasnými ilustracemi. Recenzi na knihu si můžete přečíst po prokliknutí zde.

Kniha vypráví příběh dospívajícího Odda, který příliš nezapadá mezi své vrstevníky – a to ani vzhledem, ani svojí povahou. Rozhodne se proto, že než aby se nadále trápil doma, odejde raději do světa. Cestou narazí na trojici zvláštních zvířat, kterým navzdory strachu pomůže z nesnází. Záhy ale zjistí, že se nejedná o jen tak ledajaká zvířata, ale o severské bohy, kteří se bez jeho pomoci nejspíš nedokáží vrátit domů.

Recenze: Odd a mraziví obři - Neil Gaiman & Chris Riddell, foto: Petra Šolajová


Sandman: Preludia & nokturna – Neil Gaiman

I druhá z výjimečných knih roku 2018 pochází z pera Neila Gaimana, tentokrát se ale jedná o komiks. Sandman je už staršího vydání, nejedná se tedy o žádnou novinku, přesto mě velmi příjemně překvapil. Přestože je totiž hlavní protagonista knihy nadpřirozený superhrdina, nenosí legíny a nebojí se použít násilí. Recenze je k nahlédnutí zde.

A o čem kniha je? Sandman je pán snů, který však díky činům sekty přijde o své schopnosti a magické artefakty. Je tedy nasnadě, že jakmile se mu naskytne příležitost, pokusí se získat svoji moc zpátky. Bohužel pro něj to však není zrovna snadná cesta, zejména magické artefakty se totiž zatoulaly do míst, kde by ho ani nenapadlo je hledat.

Recenze: Preludia & nokturna - Neil Gaiman


2001: Vesmírná odysea – A. C. Clarke

Začala jsem prozkoumávat klasická díla žánru sci-fi a musím říct, že to byl opravdu dobrý nápad. Vesmírná odysea byla sice náročná, přesto však krásná kniha. Její vliv teď vnímám v řadě novější knih a filmů a musím říct, že se tomu vůbec nedivím. Jedná o velmi strhující příběh, o kterém jsem se trochu víc rozepsala v recenzi zde.

Příběh je rozdělený na dvě části. V té první se seznamujeme s tajuplným objektem, který je nalezen na Měsíci. Ihned poté, co je vystaven slunci, vyšle do vesmíru záhadný signál. A právě díky němu je hluboko do Sluneční soustavy vyslán raketoplán, který má tajemný úkol. Jeho splnění však začne bránit lodní systém. Povede se posádce překonat problémy a najít zdroj záhadného signálu?

Recenze: 2001 Vesmírná odysea – Arthur C. Clarke, Foto: Petra Stenzelová


Marťanská kronika – Ray Bradbury

I další z výjimečných příběhů, které jsem v roce 2018 objevila, lze považovat za součást kánonu klasické sci-fi. Jedná se o jedno z děl výjimečného autora Raye Bradburyho, a já jsem už od první stránky cítila, že pro mě bude přelomové. Bradbury je prostě autor, jehož knihy mi sedí tím víc, čím jsem starší. Recenzi si přečtěte tady a vězte, že to určitě není naposledy, co o tomto autorovi na mém webu čtete.

A děj? Jak už název napovídá, kniha představuje historii lidského osidlování Marsu. Vzhledem k povaze Bradburyho děl jistě tušíte, že nejde o nijak idylický příběh, spíš naopak. V krátkých povídkách autor popisuje první neúspěšné pokusy o přistání a navázání kontaktu, přes konflikty mezi marťany a pozemšťany, až po definitivní ovládnutí planety lidmi poté, co zničili svou předchozí planetu.


Kde se touláš, Bernadetto – Maria Semple

Co se týče poslední knihy mé top pětky, tak trochu váhám, zda si zde opravdu zaslouží být. Na jednu stranu si říkám, že nešlo o nijak přelomové čtení, na stranu druhou ve mně ale Bernadettin příběh stále doznívá. Pro mě osobně šlo navíc o krok ven z mé komfortní zóny, protože podobný žánr knih většinou nevyhledávám. A nejspíš právě proto zde můžete příběh křehké, ale přesto geniální Bernadett, najít. Více se dočtete zde v recenzi.

Kniha je o dospívající Bee, která pátrá, kam že se to poděla její maminka. Bernadetta Foxová totiž zmizela poté, co Bee přinesla ze školy samé jedničky a začala se dožadovat slíbené odměny: rodinného výletu do Antarktidy. Jenže nekonvenční architektka Bernadetta trpí akutní agorafobií – její alergie na město a lidi vůbec zašla tak daleko, že za ní vše vyřizuje virtuální asistentka v Indii. A cesta na konec světa? Na tu se opravdu necítí, a tak se radši vytratila. Její bystrá dcera Bee se ale rozhodně nehodlá vzdát.


Jaké knihy vás v roce 2018 oslovily nejvíce? A láká vás některý příběh z mého výběru?

Budu se těšit na vaše komentáře,

Péťa

 

Bibliografické citace:

  • SEMPLE, Maria. Kde se touláš, Bernadetto. 1. vyd. V Praze: Plus, 2014. 316 s. ISBN 978-80-259-0301-8.
  • BRADBURY, Ray. Marťanská kronika. Překlad Jarmila Emmerová. 1. vydání v této podobě. V Praze: Plus, 2017. 283 stran. ISBN 978-80-259-0727-6.
  • CLARKE, Arthur C. a KUBRICK, Stanley. 2001: vesmírná odysea. Překlad Vladimír Svoboda. Vyd. 1. Praha: Svoboda, 1971. 204 s. Omnia.
  • GAIMAN, Neil. Odd a mraziví obři. Překlad Helena Šváchová. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2018. 118 stran. ISBN 978-80-00-05059-1.
  • GAIMAN, Neil. Sandman. Preludia & nokturna. Překlad Viktor Janiš. První barevné vydání. [Praha]: Crew s.r.o., 2016. 240 nečíslovaných stran. Světové komiksy česky. ISBN 978-80-7449-392-8.

6 komentářů u „TOP 5 knih, které jsem objevila v roce 2018

  1. Žádnou z tvé pětky jsem nečetla, tak to neumím úplně posoudit, ale Marťanskou kroniku a Kde se touláš, Bernadeto mám určitě v plánu. A i toho Gaimana bych měla vyzkoušet. 😀
    Já mám takhle zpětně pocit, že jsem si vybírala spoustu dobrých knih. Ale je to tím, že jsem hlavně ke konci roku četla dobré knihy, takže to tak nějak utvořilo můj obrázek o roku 2018. Což je asi fajn. 🙂

  2. Ta první knížka mě opravdu zaujala! Navíc, když se teď podívám z okna a vidím to sychravé počasí, tak mi sem zapadá ještě o něco víc. Snad se k ní brzo dostanu.
    Druhá taky vypadá dobře, komiks jsem neměla v ruce ani nepamatuji… Díky za inspiraci! 🙂

  3. Zrovna teď se chystám na Kaleidoskop od Bradburyho, jelikož tu knížku mám doba už nějakou tu dobu. A jak se tak dívám, tak potom na řadu asi přijde i Marťanská kronika mám chuť na něco věsmírného. Ani Vesmírnou odyseu jsem nečetla, i když jsem o ní také slyšela. A když jsi je zařadila do svých top 5, tak asi opravdu stojí za přečtení.

  4. Odda mám zrovna na stole a je další na řadě ve čtení, tak se moc těším na čtení. Každopádně zajímavé tipy na čtení, některé mne hodně oslovily, jdu si hned rozšířit seznam přání 🙂

  5. Z tvého výběru nejvíce cením Bradburyho, protože to je moje velká literární láska a Marťanská kronika je jednoduše skvělá. Odd a mrazivý obři byly taková pěkná jednohubka, co si budeme povídat, ty ilustrace tomu hodně přidávaly. Když se Gaiman a Ridell spojí tak ví, jak dělat dobré knihy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *