Recenze: Odd a mraziví obři - Neil Gaiman & Chris Riddell, foto: Petra Šolajová

Recenze: Odd a mraziví obři – Neil Gaiman & Chris Riddell

Odd má v životě pěknou smůlu. Při nájezdu Vikingů přišel o otce, s novým otčímem to nemá vůbec jednoduché a zdá se, že krutá zima snad nikdy neskončí. Odd se proto rozhodne z norské vesnice odejít a vydá se do lesa. Když na cestě potká medvěda, lišáka a orla, konečně se na něj usměje štěstí. Noví kamarádi totiž nejsou jen obyčejná zvířata, ale uvěznění severští bohové. Dokáže dvanáctiletý chlapec získat Tórovo kladivo, přeprat obry a konečně osvobodit bohy?

Recenze: Odd a mraziví obři - Neil Gaiman & Chris Riddell, foto: Petra Šolajová

Podle mě…

Kniha je sice určená především pro mladší čtenáře, když jsem ji ale spatřila na pultu knihkupectví, nezaváhala jsem. Vznikla totiž díky spolupráci dvou ohromně talentovaných mužů, totiž Neila Gaimana a Chrise Riddella, které jsem si oblíbila už v minulosti. Jejich předchozí projekt, knihu Spáčka a vřeteno, stále řadím mezi své nejoblíbenější. A víte co? Nezklamala mě ani tato severská pohádka.

Kniha v sobě snoubí tradiční námět pohádek a neotřelé příběhy vycházející ze severských bájí, což je kombinace, která funguje až překvapivě dobře. Výsledné vyprávění je díky tomu zajímavé, napínavé, vtipné a do jisté míry i poučné.

Recenze: Odd a mraziví obři - Neil Gaiman & Chris Riddell, foto: Petra Šolajová

Pohádkový motiv přitom není severskými mýty nijak narušen.

Najdete zde malého chlapce, který tak úplně nezapadá mezi své vrstevníky, dobrodružnou výpravu, mluvící zvířata, obry a kouzla. Problémy, které během výpravy nastanou, dokáže Odd jednoduše vyřešit díky tomu, že spíš než na svaly, se spoléhá na svůj důvtip. Všem malým čtenářům tak ukazuje, že i někdo malý a slabý může dosáhnout velkých věcí.

Samozřejmě nejde nezmínit výtvarné zpracování, které je prostě nádherné. Kombinace černo-bílých ilustrací se stříbrnými detaily ve mně během čtení doslova vyvolávala zimomřivost, což se k příběhu skvěle hodilo. Moc hezky vymyšlené jsou i desky knihy, které díky průřezu poutají ke knize pozornost ještě předtím, než ji člověk vůbec otevře.

Když to shrnu…

Jedná se o krásnou pohádku, která v sobě spojuje klasický příběh důvtipného chlapce a neotřelé severské mýty. Tato kombinace, ve spojení s nádhernými ilustracemi, dala vzniknout pozoruhodné pohádce, které nechybělo nic. Byla veselá a napínavá, takže mi nezbývá, než vám ji doporučit. Pamatujte ale na to, že jde o pohádku pro děti!

Recenze: Odd a mraziví obři - Neil Gaiman & Chris Riddell, foto: Petra Šolajová

 

Znáte tento pohádkový příběh? Jak se vám zamlouvají ilustrace Chrise Riddella?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

 

Bibliografická citace: GAIMAN, Neil. Odd a mraziví obři. Překlad Helena Šváchová. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2018. 118 stran. ISBN 978-80-00-05059-1.

3 komentáře u „Recenze: Odd a mraziví obři – Neil Gaiman & Chris Riddell

  1. Neila Gaimana pořád všichni doporučují – myslím, že i tys mi na něj někdy někde psala chválu a pěla ódy, ne? 🙂 Ach jo, snad se k tomu jednoho dne dostanu. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *