TOP 5 netradičních míst, kde si knihu užijete

TOP 5 netradičních míst, kde si užijete čtení

V poslední době často přemýšlím o tom, jaké mám čtenářské návyky. Mám totiž pocit, že se na rozdíl od lidí v mém okolí nezdráhám číst na veřejnosti. Povídala jsem si o tom s kamarádkou, taktéž vášnivou čtenářkou, a s překvapením jsem zjistila, že považuje čtení mimo domov za netradiční. Svěřila se mi dokonce s pocitem, že venku by si knihu nikdy nedokázala vychutnat tak dobře, jako doma v posteli.

Právě proto jsem se rozhodla sepsat tento článek, ve kterém vás provedu po pěti, pro mnohé možná netradičních místech, na kterých se vždy skvěle začtu. A už teď se moc těším na vaše komentáře, zajímalo by mě totiž, jestli jste zvyklí číst si i mimo domov.

TOP 5 netradičních míst, kde si knihu užijete

1) Knihovny a studovny

Pokud uvažujete o tom, jak vyplnit volný čas mezi přednáškami, mám pro vás skvělý tip. Popadněte knihu a uvelebte se s ní v nejbližší knihovně. Kromě božského ticha vás většinou čeká i příjemné inspirující prostředí, velký výběr čtiva a v neposlední řadě i možnost odnést si domů další hromádku knih.

Já osobně si chodím do knihovny číst moc ráda. Nejraději mám plzeňskou vědárnu, kam se můžu uchýlit třeba jen na pár minut, když mě venku zastihne déšť, nebo třeba, když musím na někoho delší dobu čekat. V přízemí jsou totiž volně přístupné stolky a židle, kam sebou může praštit prakticky kdokoliv. Ještě o něco příjemnější čtení je pak ve volném výběru, buďto v beletristickém sále, kde jsou gaučíky, nebo ve věži umění, ze které je pro změnu krásný výhled na Smetanovy sady.

TOP 5 netradičních míst, kde si knihu užijete

2) Kavárny

Dalším místem, které určitě nemohu opomenout, jsou kavárny. Já osobně mám ráda dobrou kávu i čaj, proto si jednou za pár týdnů ochotně připlatím za to, aby se mé chuťové buňky trochu poměly. V kavárnách se scházím s kamarádkami, nestydím se do nich ale ani zavítat sama. Právě tehdy si chvilky s kávou ráda zpříjemním dobrou knihou.

Z těch plzeňských mohu určitě doporučit příjemnou kavárnu Nykty’s, nově otevřenou Střechu, nebo třeba moji oblíbenou kavárnu Pappa Coffee. Pokud nejste plzeňští, ale chtěli byste zkusit navštívit nějakou dobrou kavárnu ve svém okolí, určitě vyzkoušejte Mapu kaváren, kterou vytváří Veru z webu Stylish Coffee. Najdete v ní i typy na zahraniční kavárny, takže ji můžete využít při cestování. Pro mě je to vždy skvělá pomůcka.

TOP 5 netradičních míst, kde si knihu užijete

3) Hromadná doprava

Neřídím, proto trávím čas ve vlacích, autobusech a vozech městské hromadné dopravy. Nedojíždím nikam daleko, přesto však díky tomu získám několik minut volného času. Jak říká Ross v Přátelích, je to, jako kdybych dostala darem čas. A čemu lepšímu takový čas věnovat, než knihám?

Na druhou stranu ale hromadná doprava skýtá i určité nevýhody. Občas je člověk obklopený tolika řvoucími jedinci, že prostě nemá šanci se do knihy začíst. Já osobně s tím problém nemám, když je kniha zajímavá, dokážu své okolí vypnout, i s tím ale mohou být problémy. Lehce se tak totiž může stát, že zapomenu vystoupit na své zastávce. Stalo se vám to někdy?

TOP 5 netradičních míst, kde si knihu užijete

4) Čekárny u lékařů

Čekám teď miminko, trávím proto hodně času v čekárnách u různých lékařů. Nevadí mi čekat, prostě si vytáhnu knihu a rázem mám o zábavu postaráno. Sleduji ale, že mnoho lidí to má přesně naopak, ve finále jsou frustrovaní, nepříjemní… Snad všechny čekárny světa přitom poskytují úžasnou útěchu v podobě časopisů. Já jsem vždy nadšená, když se probírám starými čísly časopisů National Geographic, Reflex, Maminka, Apetit, nebo třeba Zahrádkář. Pokaždé v nich objevím něco, co mě zaujme!

TOP 5 netradičních míst, kde si knihu užijete

5) Parky a městské zahrady

Na poslední místo jsem umístila městské parky a zahrady. Čtu si v nich ráda, uvědomuji si však, že je to velmi sezónní zábava. Plzeň má navíc tu obrovskou výhodu, že má několik parků přímo v centru města, což je tak trochu rarita, kterou se jiná města pochlubit nemohou.

Na lavičce v parku si krátím čas, když na někoho, nebo na něco čekám. Myslím, že je skvělé mít tu možnost vnořit se do stínu zeleně a vychutnat si trochu klidu, třeba právě s knihou v ruce. Nemyslíte?

TOP 5 netradičních míst, kde si knihu užijete

Určitě mi dejte vědět, jak se na čtení mimo domov díváte vy. Je to pro vás něco netradičního? Co vás od něj odrazuje? A všímáte si kolem sebe čtoucích lidí?

Moc se těším na vaše komentáře,

Péťa

3 thoughts on “TOP 5 netradičních míst, kde si užijete čtení

  1. Všech pět míst mám samozřejmě ozkoušeno a souhlasím, že se tu dá dobře číst. 😀 Já ráda čtu ještě třeba v různých cukrárnách nebo třeba i v Mekáči, když na to přijde. Prostě si dám něco k pití (klidně víc věcí) a jídlu, zaberu si dobré místo a okupuju ho s knížkou v ruce několik hodin. Většinou se to stává, když někde delší dobu čekám – třeba zítra budu tři hodiny v Praze, tak si takhle někam zajdu nejspíš. 🙂
    A pak ráda čtu ve škole, máme tam docela pohodlné gauče na chodbách. Čtení ve vlaku je samozřejmost, v autobuse se mi ale dělá špatně, takže tam radši poslouchám hudbu. Teď v létě jsem taky dost četla na lehátku v bazénu. To chce ale opatrnost. 😀

  2. Mně se vždycky četlo líp jinde než doma. V posteli většinou po první stránce usínám (a to může být četba sebezábavnější). 😉 Četlo se mi skvěle v londýnských parcích, když jsem tam jednou sama trávila celý týden. Jako malá jsem si četla ráda v bunkru na stromě a taky často při chůzi cestou ze/do školy. Při chůzi mi to vůbec vyhovovalo, jen se na mě lidi prý koukali trošku divně (ale já je neviděla, páč jsem si četla). 😀 Momentálně čtu hlavně u kojení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.