Čtení pod lavicí

Recenze: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel – Jonas Jonasson

Allan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let.

Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět.

Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí.

Foto: The Bibliofile.

Podle mě…

Příběh se odehrává ve dvou dějových liniích. Ta první vypráví o tom, jak stoletý Alan utekl z domova důchodců, ukradl kufr a omylem zavraždil několik lidí, ta druhá se pak vrací do staříkovy minulosti a ukazuje, jak tenhle švédský maniak pomáhal utvářet dějiny světa. Příběh je díky tomu nejen napínavý, ale i ozvláštněný, protože člověk postupem času zjišťuje, čeho všeho se mladý Alan účastnil a spojuje si to s tím, co starý Alan dělá a říká. Při čtení jsem se proto výborně bavila!

Celkově se musím přiznat, že mě kniha opravdu nadchla! Každá věta v člověku vyvolává pobavení, vše je takové lehce ironicky laděné a každá historicky významná událost 20. století je vylíčena jako naprostá prkotina. Vlastně to vypadá, že posledních sto let je jen shoda náhod, za kterou stojí jeden švédský muž s láskou k pálence a talentem na výbušné směsi. A i když kniha svým způsobem zesměšňuje skoro každého, nepůsobí vlastně vůbec nepatřičně. Na druhou stranu ale musím říct, že autor někdy do historie zabředá příliš hluboko a děj se díky tomu stává lehce nepřehledný.

Když to shrnu…

Kniha je výborná. Skvěle jsem se u ní pobavila, zopakovala jsem si historii 20. století a přiučila se i lecjakou ironickou odpověď. Hodně jsem se při čtení nasmála, občas jsem ale byla trochu zmatená. Každopádně pokud máte možnost se ke knize nějak dostat, neváhejte. Rozhodně stojí za to!

90%

Filmový Alan právě vyskakuje z okna a mizí. Foto: CSFD.

Znáte tuto knihu? Líbila se vám? Existuje něco, co byste jí vytkli? Je vám podobný styl humoru blízký?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

Bibliografická citace: JONASSON, Jonas. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Překlad Zbyněk Černík. 2. vyd. Mladá Boleslav: Panteon, 2014. 399 s. ISBN 978-80-87697-20-7.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *