TOP 5 typů knih, které jsou jako stvořené na léto

Konečně je to tady! Školákům začaly prázdniny, léto se ale týká nejen jich. Nastal čas dovolených, dlouhých vlahých večerů a knihoven fungujících jen v omezeném letním provozu. Čas jako dělaný k tomu, abychom si četli na plážích, zahradách a koupalištích nebo třeba ve vlaku, míříc vstříc novým dobrodružstvím.

Už víte, ve společnosti jakých knih budete trávit letošní léto vy? Nabízí se spousta možností, pojďme se tedy na některé z nich kouknout hezky zblízka!

1) Ověřená klasika

Některé knihy lákají čtenáře už desítky, ne-li přímo stovky let. Je to nejen nesporný důkaz jejich kvality, ale hlavně toho, že vám tyto příběhu mají opravdu co předat. Pokud tedy i vy patříte k těm čtenářům, které vždy klasická literatura lákala, věnujte jí letošní léto. Jistě uvidíte, že vás nezklame.

Pojem klasické literatury je navíc poměrně dost široký, můžete se tak rozhodovat podle mnoha faktorů. Chcete okusit nějakou opravdu starou knihu? Nebo vás láká spíš literatura vzniklá v období světových válek? Jste milovníci renesance? Pro každého se něco najde!

Co se mě týče, četla jsem mnoho knih, které jsou dnes považované za klasiku. Nejvíc mě oslovilo těchto pět:

 • Krysař – Viktor Dyk
 • Obrana Sókrata – Platón
 • 451 stupňů Fahrenheita – Ray Bradbury
 • Tři muži ve člunu – Jerome Klapka Jerome
 • Pollyanna – Eleanor H. Porter

TOP 5 typů knih, které jsou jako stvořené na léto

2) Návrat k milovaným

Léto nám dává skvělou příležitost znovu se ponořit mezi stránky svých oblíbených knih. Každého z nás zanese srdce jiným směrem, třeba ke starým knihám z dětství. Může však jít prakticky o jakýkoliv příběh, který vás kdy dostal, a o kterém jste přesvědčení, že si znovu zaslouží vaši pozornost. A to bez ohledu na to, kdy jste jej objevili a kolikrát už jste jej četli.

Věřím, že v životě každého správného knihomola takové knihy jsou. V tom mém je jich hned několik a tohle jsou ty, ke kterým se vracím ze všeho nejraději.

3) Napínavé mrazení

Nejsem úplně ten typ čtenáře, který by nedočkavě hltal jednu detektivku za druhou. Jednou za čas ale dostanu náladu na něco opravdu napínavého, možná i trochu mrazivého. A právě v takových chvílích vím, že je čas na dobrý detektivní příběh. Máte to tak také?

Léto se mi navíc zdá jako skvělé období, kdy takové příběhy číst. Jakmile se totiž vynoříte ze stránek knihy, budete si moc oddechnout. Všude bude hodně světla, tepla a pohody. To je pro strašpytla, jakým já rozhodně jsem, docela důležité.

 • Vasalisův paradox – Raphael Cardetti
 • Dřív než půjdu spát – S. J. Watson
 • Paganiniho smlouva – Lars Kepler
 • Poslední Templář – Raymond Khoury
 • Génius – Jesse Kellerman

TOP 5 typů knih, které jsou jako stvořené na léto

4) Úsměvné příběhy

Pokud nejste zastánci mrazivých příběhů, jistě pro vás bude správnou volbou kniha, u které se zasmějete. Já mám takové příběhy opravdu ráda – knihy, které ve mně dokážou vzbudit emoce a vyvolat mi dobrou náladu jsou prostě skvělé!

Ve své podstatě ani nemusí jít o knihu, která by byla v první řadě humorná. Já sama jsem se často nasmála i u knih, u kterých jsem vtipnou zápletku zpočátku vůbec nečekala. Jaká kniha naposledy rozesmála vás? U mě to byly tyto:

5) Vůně ciziny

Cestujete rádi? Pokud ano, sáhněte po nějakém skvělém cestopisu. Může vás inspirovat, dodat vám odvahu nebo vás třeba jen pobavit. Že nemáte příliš dobrodružnou duši? Žádný problém, cestopis je pro vás vhodný i tak. Můžete totiž zažít napínavou cestu jen prostřednictvím knihy, pěkně z pohodlí vašeho domova. A ještě ušetříte.

Záleží jen na vás, zda sáhnete po úplně klasickém cestopisu nebo zda se necháte zlákat některou z trochu více životopisně orientovaných knih. Na trhu je toho k dostání opravdu hodně, mě zaujaly třeba tyto knihy:

Znáte některou z knih, o kterých se zmiňuji? Co plánujete o prázdninách číst?

Těším se na vaše odpovědi,

Péťa

9 komentářů u „TOP 5 typů knih, které jsou jako stvořené na léto

 1. No super výběr! Moc se mi líbí, jak jsi to rozdělila na různé kategorie. Já mám teď rozečteno asi 5 knížek, tak budu pokračovat, ale mám zálusk na nějakého Škvoreckého. Já teď bydlím v Anglii, už skoro 10 let, a tenhle rok se stěhuju zpátky do Prahy a jsem celá natěšená, že se vypravím do Dobrovského na nákup českých knížek:)

  Tereza z http://www.cityscape-bliss.com

 2. To je moc hezký výčet! A opravdu, snad z každé kategorie mám v plánu nějaké kousky! Harry Potter nesmí chybět, klasiku si určitě naordinuji a v knihovně mám spousty nepřečtených detektivek a YA knížek.

  Měj se krásně a hezké léto plné hezkých knížek přeji! 🙂

 3. Skvělé tipy. 🙂 Harryho my posloucháme teď s přítelem v audiovezi a je to super. Já teda jsem docela ostuda, protože jsem četla HP sérii až po matuře, ale zhltla jsem všechny díly za jedno léto (předtím jsem zanal a milovala jen filmy). Přítel tedy četl, jako dítě, ale chtěli jsme si zas připomenout, tak jsme začali s audioverzí. Jsme už u Fénixova řádu. 🙂

  blog Days of Daysy

 4. Já nějak nerozděluju čtení podle ročního období, čtu to, na co mám zrovna chuť. Teď ale zrovna přemýšlím, jakou knížku si sebou vzít na dovolenou, snad to během zítřka vymyslím 😀

 5. Já před pár dny našla v čtečce knížku od Lanczové a tak jsem ji z nostalgie začala číst 🙂

  Jinak Paganiniho smlouva je super. Vlastně mě bavili všechny knížky od Keplera, co jsem četla:)

 6. Hezký výběr! Do Jonasse jsem se letos začetla a musím říct, že jsem se jak u Staříka, tak Analfabetky, bavila od začátku do konce 🙂 A MBéčkem kolem světa je parádní knížka, pamatuju, jak jsem ji kdysi četla po zkouškovém, a skvěle si u ní odpočinula 🙂

 7. Skvěle zpracovaný článek. Je vidět, že blog je udržovaný a že ti záleží na tom, jak působí 🙂 Velký like pro další skvělý blog o knihách 🙂

 8. Škoda, že už je po létě a Tvůj seznam jsem neviděla dříve! 😀 🙁 Také se mi moc líbí, jak si je rozdělila do několika kategorií a musim říct, že já toto léto měla v duchu kolonky: Napínavé mrazení! 🙂 A jsem také hrozný strašpytel! 😀 Jeden večer jsem vůbec nemohla spát! 😀 A právě krimi od Larse Keplera… děsivé! A Saturnin byl úžasný! 🙂 Četl ajsme ho na maturitu a moc se mi líbil, chtěla jsem si ho již několikrát přečíst znovu a jendou dokonce i v italštině! 🙂
  Tak sjem to tu prolezla a myslím, že nemůžu jinak než Tě sledovat na sociálních sítích! 🙂 A budeš můj první knižní blog! 🙂 Děkuji! 🙂

  Lifestylebirdie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *