Recenze: Série Aristokratka - Evžen Boček

Recenze: Série Aristokratka – Evžen Boček

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (toho jména III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku zdědí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Autor, sám profesí kastelán, upředl v této sérii řadu komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Knižní série má jedinou ambici: pobavit čtenáře! A to se zřejmě daří, protože osudy hraběcí rodiny vyšly již ve 4 knihách: Poslední Aristokratka, Aristokratka ve varu, Aristokratka na koni a Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka.

Podle mě…

Série Aristokratka je proklamována jako nenáročné čtení, které má konzumenta v první řadě pobavit. A to se bezpochyby daří – humor je totiž hlavním stavebním kamenem tohoto příběhu. Autor využívá tragikomiky a situačního humoru, čímž se knihy v mnoha ohledech přibližují televizním sitcomům. Situace jsou však díky tomu hnány až do absurdna a postavy tak mnohdy nepůsobí příliš realisticky.

Recenze: Série Aristokratka - Evžen BočekTento problém se vyhýbá snad jen hlavní hrdince Marii. Ta, po vzoru jiných aristokratek z rodu, popisuje svůj život v deníku, do kterého barvitě zaznamenává vše, co se jí přihodí (poněkud neuvěřitelně působí jen její perfektní čeština, kterou disponuje navzdory tomu, že s narodila a vyrostla v USA). Oproti ostatním postavám na zámku Kostka se Marie zdá být jedinou rozumě uvažující osobou, je proto schopná rozklíčovat jejich podivné chování a s nadhledem ho okomentovat.

Kromě Mariiných deníkových záznamů se čtenáři mohou těšit i na další útvary, jako jsou novinové články, policejní hlášení, úryvky z návštěvní knihy či dopisy.

Děj knih není nijak složitý – v podstatě popisuje prudký náraz reality, která roztříští sny o dokonalém životě šlechty. Čtenář tak může zapomenout na napínavou zápletku. Děj má epizodický charakter, který stojí především na konfrontaci různorodých postav. Výjimku představuje jen poslední díl série, Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka, kde autor opouští zažité schéma a nabízí čtenáři vtipnou detektivní zápletku.

Jedním z hlavních taháků série Aristokratka je fakt, že autor sám působí jako kastelán. Řada situací vychází z jeho reálných zkušeností a já věřím, že nejeden čtenář se v knize najde.  Důvěryhodnost příběhu dodávají i (vymyšlená) historická fakta a odkazy na známé osobnosti, jako je Helena Vondráčková, Karel Schwarzenberg či Heinrich Himmler. Prostředí příběhu tak působí naprosto uvěřitelně.

Vyjma knižního vydání byla Aristokratka namluvena i v audio verzi. Hlavní postavu Marie zdařile představuje herečka Veronika Khek Kubařová. Nevýhodou těchto audioknih je snad jen jejich délka, tedy v průměru okolo 6 hodin. Jsou to v podstatě audioknižní jednohubky, oproti původním knihám ale zkrácené nejsou.

Když to shrnu…

Série Aristokratka je jednoduchý odpočinkový příběh, který vás sice nedonutí filosofovat nad životem, přiměje vás ale k úsměvu. Humor je základem příběhu – někdy je inteligentní, někdy spíš tragikomický a často v něm najdete i prvky situační komiky. Chování postav je díky tomu vyhnané do absurdna, prostředí však naopak působí velmi realisticky. Pokud od knihy nebude očekávat nic jiného než pobavení, jistě vás zaujme.

Recenze: Série Aristokratka - Evžen Boček

Znáte sérii Aristokratka? Četli jste ji v knižní podobě, nebo jste dali přednost audioknihám? Víte, že na motivy příběhu byl natočený i film?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

 

 

 

Bibliografické citace knih:

  • BOČEK, Evžen. Poslední aristokratka. Vydání druhé. Brno: Druhé město, 2019. 243 stran. ISBN 978-80-7227-428-4.
  • BOČEK, Evžen. Aristokratka ve varu. Vyd. 1. Brno: Druhé město, 2013. 117 s. ISBN 978-80-7227-338-6.
  • BOČEK, Evžen. Aristokratka na koni. Vydání první. Brno: Druhé město, 2016. 171 stran. ISBN 978-80-7227-384-3.
  • BOČEK, Evžen. Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka. Vydání první. Brno: Druhé město, 2018. 168 stran. ISBN 978-80-7227-410-9.

Bibliografické citace audioknih:

  • BOČEK, Evžen. Poslední aristokratka [zvukový záznam]. [Praha]: OneHotBook, 2014, ℗2014. 1 audiodisk (6 hod., 31 min.).
  • BOČEK, Evžen. Aristokratka na koni [zvukový záznam]. [Praha]: OneHotBook, 2016, ℗2016. 1 audiodisk (3 hod., 49 min.).
  • BOČEK, Evžen. Aristokratka ve varu [zvukový záznam]. [Praha]: OneHotBook, 2015, ℗2015. 1 audiodisk (3 hod., 39 min.).
  • BOČEK, Evžen. Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka [zvukový záznam]. [Praha]: OneHotBook, 2018, ℗2018. 1 audiodisk (4 hod., 4 min.).

1 komentář u „Recenze: Série Aristokratka – Evžen Boček

  1. Aristokratku mám moc ráda, jsou to přesně takové ty kratší oddechové knížky, po kterých sáhnu, když už mám sem tam pokrk mé jinak milované literatury faktu 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *