Nikdykde - Neil Gaiman

Recenze: Nikdykde – Neil Gaiman

Nikdykde vypráví příběh tuctového úředníka Richarda Mayhewa, který se díky náhlému rozhodnutí ocitne v úplně jiném Londýně, než jaký doposud znal. Putuje jím po boku mladé Lady Dvířky, která také není tak úplně obyčejná. Umí totiž otevřít průchod i tam, kde žádný není.

Zní to sice fantasticky, tento dar je jí ale spíš na obtíž. Právě díky němu jí jde totiž o život!

Nikdykde - Neil Gaiman

Podle mě…

Neil Gaiman v knize představuje další ze svých tajuplných světů, do kterých se lze dostat stejně snadno, jako do metra. Podlondýn je ovšem místem, po kterém touží asi jen málokdo! Jde totiž o temný svět plný tajemství, strachu a špíny. To z něj ovšem, v kombinaci s více či méně charakterními obyvateli, dělá místo jako stvořené pro pořádné dobrodružství.

Nikdykde je kniha, která se sice rozjíždí pomalu, s přibývajícími stranami však nabírá stále větší a větší obrátky. Příběh má neuvěřitelný spád a je doslova radost ho číst. Druhé zmíněné je zásluhou nejen samotného autora, ale i české překladatelky Ladislavy Vojtové.

Při práci s londýnskými reáliemi a zdánlivě nepřeložitelnými jmény odvedla skvělou práci, za kterou si zaslouží uznání.

Příběhem nás provází Richard, úředník, jehož život je tak stereotypní, jak to jen jde. Platí to však pouze do chvíle, kdy se rozhodne podat pomocnou ruku zraněné Dvířce. Ta ho totiž vtáhne do svého světa, který je pro Richarda jednou velkou zkouškou. A přestože se z počátku zdá, že v ní nikdy nemůže obstát, stane se z něj nakonec docela nový člověk.

Nikdykde - Neil Gaiman

Richard je přitom tím nejméně bizarním tvorem, s jakým se v knize setkáme. Fantazie Neila Gaimana totiž dala vzniknout celé řadě úžasných bytostí, mezi které patří krysomluvčí (a pochopitelně krysy), různá hrabata a baroni, anděl, lovci a mniši, kanálníci a profesionální zabijáci ukusující hlavy zvířátkům. A to ani zdaleka nekončím. Podlondýn je totiž velmi pestrý a ukazuje nám všechny ty lidi, kteří jsou pro běžné obyvatele Londýna téměř doslova neviditelní.

Když to shrnu…

Nikdykde je jedna z prvních knih Neila Gaimana a pro mě je i jednou z těch úplně nejlepších. Má hloubku, díky které nacházím mezi řádky stále nové a nové souvislosti. Nikdykde totiž není jen fantastickým příběhem. Je i filosofickým zamyšlením nad tím, jaký je vlastně náš svět!

Komu bych knihu doporučila? Každému, kdo má rád dobrodružství, bizarní místa a fantastické bytosti. A dveře. Opravdu hodně dveří. Ty jsou totiž symbolem putování, které je ústředním tématem knihy. Pokud k tomu všemu navíc disponujete i láskou k Londýnu, pak mi věřte, že knihu už nikdy nedáte z ruky.

Foto: JulietteArda.

Znáte tento příběh? Také máte pocit, že Podlondýn je děsivý alternativní svět, nebo se vám líbí a klidně byste v něm žili?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

 

 

Autoři obrázků: JulietteArdaKa-ren. Fotografie jsou mé vlastní.

Bibliografická citace: GAIMAN, Neil. Nikdykde. Překlad Ladislava Vojtková. Vyd. 2., dopl. autorem. Frenštát p.R.: Polaris, 2006. 303 s. ISBN 80-7332-086-X.

8 komentářů u „Recenze: Nikdykde – Neil Gaiman

    1. Seriál jsem neviděla. Přiznám se, že se televizním a filmovým zpracování mých oblíbených knih obecně spíše vyhýbám.
      Každopádně pokud se ti seriál líbil, můžeš vyzkoušet Americké bohy. To je další skvělá kniha N. Gaimana, která se teď dočkala svého seriálového provedení. Autor na něm přímo spolupracuje. Já sama ho tedy neznám, z důvodů, které jsem uvedla výš, takže ho soudit nemohu, ale hodně lidí si ho chválí.

      1. Co se týče Nikdykde, tak jsme nejdřív viděla ten seriál, je to už starší záležitost a taky ne scénáři spolupracoval Gaiman. Líbilo se mi to, nebylo tam nic, co by mi vadilo, co by nějak hodně změnili oproti knize. Američtí bohové mě ale moc nelákají, četla jsem anotaci a přišla mi hodně podívná. S Gaimanem je to u dost rozporuplné- mám ráda Nikdykde a Hvězdný prach, ale pak jsme četla Oceán na konci uličky a ten se mi vůbec nelíbil, takže další knihy od něj se docela bojím 😀

  1. Strašně dlouho už se na tuhle knihu a celkově tvorbu Neila Gaimana chystám. Díky, že jsi mi to připomněla, pokusím se ji popadnout zítra v knihovně 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *