Recenze: Setkání s duchem – Stacey Kade

Královna školy a hvězda místních roztleskávaček Alona Dareová je doslova předurčena pro skvělou budoucnost. Její život, který se zdá být naprosto dokonalý, však nečekaně skončí pod koly školního autobusu! Všichni si myslí, že je navždy pryč, ale…

Alona zůstává ve světě živých jako duch. Vnímat ji může pouze jeden jediný člověk – spolužák a totální lúzr Will.

Podaří se jim překonat vzájemnou nechuť a pomoci jeden druhému? A proč vlastně Alona neodešla skrze jasné světlo do onoho světa? Náhle se zdá, že její život nebyl ani zdaleka tak krásný a dokonalý, jak si všichni mysleli. Jenže dá se s tím teď ještě něco udělat?

Foto: katienejde.

Podle mě…

Každá z nás to jistě zná. Občas prostě přijde období, kdy se cítíme jako ty největší citlivky pod sluncem a chceme do svého života vnést trochu té romantiky. Já sama vždy říkám, že se nacházím v ‚twilight zone‘. A právě tehdy toužím číst knihy, jako je tato.

Příběh je napsaný příjemným způsobem, přesto se ale musím přiznat, že jsem si na něj musela chvíli zvykat. Hlavní hrdinové Alona a Will jej totiž vypráví v ich-formě. Často přitom mluví hovorově či nespisovně, což se sice od dospívajících lidí očekává, z počátku mě to ale trochu tahalo za uši. Nicméně jakmile jsem si na to zvykla, začala jsem to vnímat spíš jako plus. Nemám totiž ráda, když spisovatelé dělají z dětí prvotřídní lingvisty a vkládají jim do úst nesmyslně spisovná slova.

Foto: My book world.

Přestože nejde o žádnou „vyšší“ literaturu, čtení mě nenudilo a docela jsem se při něm bavila. Oproti očekávání navíc v knize není nouze ani o zajímavé zvraty! Hlavní dějová linie sice nic převratného nepřinesla, jinak se ale můžete coby potencionální čtenář těšit na celou řadu nenadálých momentů.

Nadpřirozená linie příběhu se mi líbila. Autorka navíc s tématem pracovala poměrně citlivě, skoro až nenábožensky, takže příběh se nemůže nikoho dotknout. Na druhou stranu jsem ale měla občas pocit, jakoby zapomínala, že Alona je duch. V jiných scénách to pak zase zbytečně zdůrazňovala.

Romantický příběh mezi Alonou a Willem (toho se dovtípil snah každý, takže to spoiler není) se vyvíjí pomalu a docela uvěřitelně. Není na něj kladen přílišný důraz, takže knihu spíš doplňuje, než že by přímo udával její ráz, což vnímám jako velké plus.

Když to shrnu…

Jde o příjemnou oddechovou četbu pro slečny, která je doplněná o celkem zajímavý, byť ne úplně originální nadpřirozený aspekt. Kniha má sice opravdu ošklivou obálku a myslím, že i celkem odrazující název, za přečtení ale stojí. Myslím, že ve svém žánru patří mezi ty průměrné.

Máte rádi romantické YA příběhy pro dívky? U jakých knih odpočíváte?

Těším se na vaše příspěvky,

Péťa


KADE, Stacey. Mezi nebem a zemí. Setkání s duchem. 1. vyd. Praha: Fragment, 2013. 215 s. ISBN 978-80-253-1702-0.
Follow my blog with Bloglovin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *