Knižní akce: Svět knihy Plzeň 2019

Už podruhé se v areálu bývalého autobusového DEPA v Plzni konal oblíbený knižní veletrh a literární festival SVĚT KNIHY. A poprvé jsem se ho zúčastnila i já. Přiznám se, že jsem od toho příliš neočekávala, nakonec jsem ale byla velmi příjemně překvapená. S pražským SVĚTEM KNIHY si ten plzeňský totiž téměř v ničem nezadal!

SK Plzeň = knihy a osobní prostor

Hlavní rozdíl mezi Plzní a Prahou je pochopitelně ve velikosti veletrhu. Zatímco výstaviště v Holešovicích je během Světa knihy už tradičně plné až k prasknutí, v Plzni vládla poněkud komornější atmosféra. Navzdory tomu zde bylo více než šedesát vystavovatelů, prakticky každý návštěvník si tak mohl najít to své.

Mě osobně nadchlo, že na akci takového rozměru jsem si mohla užít nejen knihy, ale i osobní prostor. Určitě mi dáte za pravdu, že to je něco, co v pražských Holešovicích prostě nehrozí! Jako příklad uvedu třeba prostor Knihkupectví a antikvariátu Fryč – zatímco v Praze mě vždy odradí, kolik lidí se tam tísní na jednom metru čtverečním, v Plzni jsem si knihy v klidu prohlédla, jednu jsem si vybrala a ještě jsem si stihla popovídat s milým panem prodavačem.

V areálu DEPO2015 probíhaly i přednášky, výtvarné dílny a workshopy, výstavy, diskuse a fóra. Témata byla různá, mluvilo se třeba o výročí listopadových událostí a o cenzuře současných médií. Nechyběly ale ani filmové projekce, koncert a besedy s autory ze všech koutů světa. V prostorech sci-fi a fantasy fóra po celou dobu běžely tématické pořady a na své si návštěvníci přišli i v audio zóně Českého rozhlasu, kde si mohli poslechnout úryvky z rozhlasových her.

„Během loňské úspěšné premiéry zavítalo během dvou dnů do prostoru DEPO2015 v Plzni více než 8 tisíc návštěvníků.“

Za velké plus celé akce považuji právě jedinečné místo, na kterém celá akce proběhla. Bývalé DEPO se může pochlubit jedinečnou industriální atmosférou. Prostor, ve kterém v minulosti stávaly tramvaje, trolejbusy a autobusy, je nyní plný barev, zeleně a uměleckých děl. Nechybí ani několik obchůdků, stylová kavárna a bistro. Pro knižní nadšence je to prostě takový malý ráj.

Přiznám se, že jsem se onou skvělou atmosférou nechala trochu strhnout a odnesla jsem si domů pár nových knižních kamarádů. Původně jsem se chtěla jen dívat, kdo by ale odolal knihám? Do oka mi padl hlavně Tolkienův životopis od skvělého Humphreyho Carpentera, po kterém jsem se poohlížela už dlouho. Tentokrát jsem měla štěstí, našla jsem jej totiž v antikvariátu a dala za něj méně, než za kávu a dortík! Po chvíli váhání jsem se vrátila ještě pro knihu Erotické příběhy pro indické vdovy od Balli Kaur Jaswal. Před několika týdny o ní na svém Instagramu psala Lucka Zelinková, jejíž doporučení mě zatím nikdy nezklamalo.

Na závěr bych chtěla ještě dodat, jak velikou mám radost z toho, že tak věhlasná akce, jako je Svět knihy, si našla své místo i v Plzni.  Myslím, že je důležité podporovat knižní kulturu všude, kde to jde, protože mnoho lidí se dnes nedokáže odtrhnout od obrazovek chytrých telefonů. Knihy toho přitom skrývají mnohem víc, než on-line arkádové hry.  Ale o tom zase až jindy.

Navštěvujete Svět knihy v Praze? A slyšeli jste už o tom, že se veletrh koná i v Plzni? Co si o tom myslíte?

Moc se těším na vaše komentáře,

Péta

 

Bibliografické citace:

  • CARPENTER, Humphrey. J.J.R. Tolkien: životopis. Překlad Stanislava Pošustová-Menšíková. Praha: Mladá fronta, 1992. 260 s. ISBN 80-204-0409-0.
  • JASWAL, Balli Kaur. Erotické příběhy pro indické vdovy. Překlad Jitka Jeníková. Vydání první. Praha: Argo, 2019. 327 stran. ISBN 978-80-257-2887-1.

3 komentáře u „Knižní akce: Svět knihy Plzeň 2019

  1. Bylo by super mít takový Svět knihy i v Brně, ráda bych na podobnou akci zavítala. I když, bohatě mi obvykle stačí vlézt do libovolného knihkupectví a mám co dělat, abych se přinutila odejít 😀 Gratuluju k Tolkienovu životopisu, je opravdu krásně napsaný 🙂

  2. Jak to tak čtu, tak mě začíná hrozně mrzet, že jsem na Svět knihy nemohla jít:( A to jsem dokonce i z Plzně. No, příští rok to nejspíš budu muset napravit. A samozřejmě jsem zároveň moc ráda za to, že Plzeň dokázala předvést, že i ona má vhodné prostory pro takovouhle akci. Prostory DEPA jsou naprosto skvělé.

  3. Svět knihy v Praze navštěvuji každoročně od roku 2013, což je dost neuvěřitelné. 😀 Ráda bych tuhle tradici udržela, byť poslední dva roky už to pro mě nebylo tak naplňující jako dřív… Nevím, nějak se mi začínají hromadit knihy a povinnosti a nemám zkrátka už kapacitu na to, sledovat všechny ty novinky a říkat si „to si přečtu, to si někdy přečtu“.

    Nicméně tu atmosféru mám ráda a moc se mi líbil Buchmesse v Lipsku v březnu. O plzeňském veletrhu vím už několik let, ale Plzeň pro mě vždycky byla dost z ruky, takže jsem tam na Světě knihy nebyla. Jen jednou jsem se tam podívala – když jsem tam skládala zkoušky z němčiny. A protože se mi povedly, můžu mít i na místo hezké vzpomínky. 😀

    Měj se krásně! ^^

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *