Petra Stenzelová

Recenze: Mercedes Thompson 8: Nocí zlomená – Patricia Briggs

Mercy se coby Adamova družka stala nejen nevlastní matkou jeho dcery Jesse, ale nyní také musí chtě nechtě prokázat jistou dávku tolerance při setkání s Adamovou bývalou ženou Christy. Ta volá svému ex s žádostí o pomoc a ten ji samozřejmě vyslyší. Mercedes však brzy začne skřípat zuby, neboť Christy se usadila v jejich společném domě a zdá se, že hodlá pracovat všemi způsoby na tom, aby získala Adama zpátky. Mercy se nemíní vzdát bez boje, objeví se ale mnohem větší hrozba. Christyin bývalý není jen špatný člověk – vlastně není vůbec člověk.

A když se začnou hromadit mrtvoly musí se Mercy postavit se tvorovi, který může roztrhat na kusy celý její svět.

Foto: Tor.com

Podle mě…

Série s Mercedes Thompsonovou patří mezi moje nejoblíbenější, četla jsem všechny předchozí díly a to nejen jednou. Mercy je vším, čím jsem kdy chtěla být – silnou, inteligentní a emancipovanou ženou, která si stojí za svým a nebojí se bránit sebe ani své blízké. Mezi jednotlivými díly jsem tak měla šanci sledovat různé odchylky, porovnávala jsem je navzájem a poslední dobou jsem se nemohla zbavit dojmu, že knihy se zhoršují. Od chvíle, kdy si Mercy vzala Adama, to začalo být jiné. Ne špatné, ale jiné. Nocí zlomená však ukázala, že autorka nestagnuje na místě, ale posouvá se kupředu.
Foto: Tor.com

Knihu jsem si užila skoro nejvíc z celé série a musím přiznat, že se mi pořádně ulevilo. Stará dobrá Mercy je zpátky.

Na knize obdivuji, kolik příběhů vlastně vypráví. V první řadě je tu Mercy, jistě. Ale jako věrný čtenář rozplétám také osudy desítek dalších lidí – Zee a Ted, Jesse s matkou, Honey, Ben, Kyle, Stefan, Tony… ti všichni se proplétají jednotlivými knihami a plné sví menší či větší role v Mercyině životě, zároveň však žijí i svůj vlastní. Co však naopak nemám tolik ráda, jsou politické tahanice s nadpřirozenem – budí to ve mně pocit, že kdykoliv se autorka potřebuje někoho zbavit, odsune ho do rezervace nebo ho schová někam, kam na něj vláda nemůže.
Abych se však vrátila k tomuto dílu – kniha mě moc bavila, jak jsem ostatně zmiňovala už na začátku recenze. Četla se mi velmi lehce, zasmála jsem se u ní, bála jsem se a zažila i napětí. Líbily se mi konfrontace mezi Mercy a Christy, také scény mezi Mercy a Adamem a v neposlední řadě mě vážně začala bavit hůl. Na druhou stranu mě docela mrzelo, že konec knihy byl tak nějak podivně useknutý. Co jsem však opravdu velmi ocenila, bylo to, že snad poprvé nebyla Mercy hlavním viníkem celé nesnadné situace.

Když to shrnu…

Celou sérii mám moc ráda, a pokud máte v oblibě městskou fantasy, určitě vám doporučuji se po ní poohlédnout. Rozhodně to zato stojí! Tento konkrétní díl mi přišel moc dobrý, i když zde bylo jako obvykle zbytečně moc akce. Uvítala bych i nějaké klidnější momenty a také trochu propracovanější konec. I tak ale šlo o velmi příjemné čtení, u kterého jsem se dobře pobavila.

90%

Foto: Steve De La Mare.

Znáte tuto knihu nebo některou z jejích předchůdkyň? Líbí se vám urban fantasy?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

Bibliografické údaje: BRIGGS, Patricia. Nocí zlomená. 1. vyd. Ostrava: Fantom Print, 2014. 271 s. ISBN 978-80-7398-265-2.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *