matylda

Recenze: Matylda – Roald Dahl

Rodiče o své dcerce Matyldě říkají jen samé hrozné věci, ve skutečnosti je však génius. To oni jsou ti hloupí! Přečtěte si, jak na ně, a na zlou ředitelku školy, slečnu Kruťákovou, Matylda vyzraje. Neméně důležitý je také příběh o tom, jak objeví jednu zvláštní, mimořádnou schopnost! Bude jí ku prospěchu, nebo spíš na obtíž?

Matylda, knížka vynikajícího vypravěče Roalda Dahla, si získala srdce čtenářů na celém světě a dočkala se i filmového zpracování.

Matylda
Foto: Onet Film.

Podle mě…

Bylo to právě ono filmové zpracování příběhu, které mě ke knize poprvé přivedlo. Jako dítě jsem totiž film Matylda milovala, doteď si živě vzpomínám na onu VHS kazetu, kterou jsem přetáčela stále dokola, snad až donekonečna. A tak jsem si nakonec pořídila i knihu!

matylda
Foto: Ilustrace z knihy.

Příběh je sice primárně určený pro děti, takže má hodně obrázků a velká písmena, nicméně přiznám se, že mi nevadí ani dnes. I při posledním čtení před několika měsíci jsem se výborně bavila, a to i přesto, že Matyldin příběh důvěrně znám. Bylo to vtipné, napínavé a nechyběla ani ta trocha magie, která všemu dodala nádech tajemna a nadpřirozena.

Líbí se mi, že autor vnesl do Matyldina smutného života radost právě skrze knihy. Je to nádherné poselství mladé generaci – kniha je přítel, který ti pomůže překonat všechny těžkosti v životě. Zároveň je zde také vyzdviženo pouto přátelství a pochopitelně vše dospěje ke šťastnému konci, jak už to v každé pořádné pohádce musí být.

Jediné, co mi na celém příběhu vadilo, byl hrozný překlad všech jmen. Víte, mám pocit, že když už překládám anglické příjmení, není od věci přeložit rovnou i křestní jméno, obzvlášť, kdy je jeho český ekvivalent natolik očividný!

Když to shrnu…

Autor píše velmi strhujícím stylem, který polapí i dospělého čtenáře, natož pak dítě. Díky napínavé a nepředvídatelné zápletce a neotřelému tématu je navíc velmi těžké knihu odložit, takže jsem ji, díky nepříliš velkému rozsahu, přečetla za jedno odpoledne. Pokud budete mít možnost poznat Matyldin svět, určitě neváhejte, je to moc hezké čtení!

matylda

Znáte příběhy Roalda Dahla? Nebo alespoň jejich filmové verze? Líbí se vám?

Těším se na vaše odpovědi,

Péťa

DAHL, Roald. Matylda. Překlad Jitka Herynková. Vyd. 2. Praha: Knižní klub, 2012. 239 s. ISBN 978-80-242-3429-8.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *