Recenze: Spáčka a vřeteno – Neil Gaiman, Chris Riddell

Možná si myslíte, že ten příběh znáte.

Vystupuje v něm mladá královna, která se má vdávat. Dále pár dobrých, statečných, houževnatých trpaslíků, hrad zarostlý trním a princezna, kterou čarodějnice proklela, aby spala navěky. Jenže tady nikdo nečeká, až se objeví šlechetný princ na věrném oři. Tahle pohádka se spřádá z nití černé magie, která se kroutí a stáčí a pableskuje a září.

Podle mě…

Spáčka a vřeteno je bezpochyby jedna z nejkrásnějších knih, jakou jsem kdy četla! Je moc hezká na pohled a pozadu nezůstává ani samotný příběh, který se volně inspiruje klasickými pohádkami. Příběh je skoupý na jména, pozorný čtenář však brzy pozná známé princezny. Nic ale není takové, jaké to známe z dob našeho dětství. Tahle pohádka je totiž revolučně jiná!

Foto: Kosmas.cz

Já osobně bych knihu označila jako feministickou báchorku, které není škoda pro starší slečny ani pro dospělé ženy. Hlavní hrdinka je totiž silná osobnost, která se umí postavit problémům čelem. Nečeká nikde ve věži, až ji přijde zachránit muž, kdepak. Spoléhá jen sama na sebe a ukazuje, že i žena může být dobrodruh a hrdina.

Kniha není nijak rozsáhlá. Jde spíš o novelu, která je svým rozsahem srovnatelná např. s Gaimanovou Koralinou. Přesto však vypráví úžasný příběh, který se od toho klasického pohádkového v mnohém liší. O překvapení a zajímavé zvraty rozhodně není nouze! V samotném závěru knihy je navíc ukryté krásné poselství o tom, že všichni si můžeme vybrat, čím v životě budeme. A to bez ohledu na to, co od nás očekává naše okolí.

Obrovským plusem knihy je také její provedení.

Ilustrace, které má na svědomí Chris Riddell, jsou prostě nádherné. Nejsou barevné a místy působí trochu jako stránky z antistresových omalovánek, jsou ale propracované, ozvláštněné černo-zlatými detaily a navíc krásně doplňují příběh.

Když to shrnu…

Spáčka a vřeteno je trochu jiná pohádka, která rozhodně není jen pro děti. Gaimanův rukopis je v ní zcela zřetelný a můžete si tak být jistí, že o dobrodružství a zajímavé zvraty nebude nouze. Za zmínku rozhodně stojí i nádherné ilustrace Chrise Ridella! Spáčka a vřeteno postrádá jen jednu jedinou věc – jména. Nenechte se však mýlit, v tomto příběhu totiž nejsou vůbec potřeba!

spáčka a vřeteno

Znáte tento pohádkový příběh? A pokud ne, láká vás nyní?

Těším se na vaše příspěvky,

Péťa

GAIMAN, Neil. Spáčka a vřeteno. Překlad Viktor Janiš. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2015. 62 stran. ISBN 978-80-00-04099-8.

3 komentáře u „Recenze: Spáčka a vřeteno – Neil Gaiman, Chris Riddell

  1. Jé, vůbec jsem nevěděla, že tak krásná knížka je! Musím si ji přidat do seznamu co chci přečíst, i když ho mám už nacpaný k prasknutí. 😀 Ale na tuhle jsi mě fakt navnadila!

    blog Days of Daysy

  2. Jedna z nekrásnějších knih co vlastním, občas jí ani nečtu ale jen listuji a kochám se 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *