Recenze: Preludia & nokturna - Neil Gaiman

Recenze: Preludia & nokturna – Neil Gaiman

Sandman, velký Morpheus, pán snění, je při nešťastném magickém obřadu uvězněn na Zemi. Dlouho strádá pod skleněným poklopem, po letech se mu ale podaří ze zajetí dostat. Pomalu nabírá síly a znovu dává své království dohromady, ještě ho čeká ale dlouhý boj. Musí získat zpět své symboly moci, než s nimi jejich noví majitelé nadělají škodu po celém světě!

Recenze: Preludia & nokturna - Neil Gaiman

Podle mě…

Jsem opravdu velká fanynka knih Neila Gaimana, jeho komiksy se mi však nějakým záhadným způsobem poměrně dlouhou dobu vyhýbaly. Když jsem ale zjistila, že právě komiksové tvorbě bude zasvěcen letošní knižní festival Svět knihy, rozhodla jsem se s tím něco udělat a pořídila jsem si první díl legendárního Sandmana.

Na komiksovou tvorbu příliš zvyklá nejsem, proto mi nejspíš příběh zpočátku připadal trochu zmatený. Občas jsem nevěděla, jak se na stránce orientovat, brzy jsem ale nechala tyto nesnáze za sebou a pomořila jsem se do příběhu úžasného pána snů. Preludia & nokturna jsou totiž souborným vydáním prvních komiksových sešitů, ve kterých Gaiman seznámil svět se svojí verzí Sandmana.

Recenze: Preludia & nokturna - Neil Gaiman
Obrázek: Manguinha, newgrounds.com.

Na první pohled je jasné, že se nejedná o klasického komiksového hrdinu.

Na elasťáky a škrabošku můžete rovnou zapomenout, Sandman totiž vypadá spíš jako rocková hvězda. Liší se tím od ostatních hrdinů, které ze stránek DC Comics můžete znát. Jeho postava je plná melancholie a znepokojení, což jsou prvky, které můžete sledovat v celém příběhu. Ten vás bude konfrontovat s vaším strachem, obsesemi a titěrností. Řeč bude i o smrti, respektive o Smrti, která je Sandmanovou sestrou (vypadá jako Joan Jett a podle všeho miluje Mary Poppins).

Gaiman v díle zpracovává jednak hororové prvky, jednak ty klasické. Jak je pro něj typické, můžeme se setkat s odkazy na mytologii, pověsti a pohádky, které představuje v netradiční podobě. Nechybí ani černý humor. To vše dává vzniknout originálnímu celku, ze kterého vám bude běhat mráz po zádech ještě dlouho po dočtení.

Pozornost si bezesporu zaslouží nejen příběh, ale i zpracování. Já jsem si pořídila nové barevné vydání (původní vyšlo v černobílém provedení) a musím říct, že mě uchvátilo. Obrázky naprosto dokonale podtrhovaly to podivné znepokojení, které ve mně příběh vyvolával!

Velkým mínusem knihy nicméně zůstává její cena. Běžně se o tom v recenzích nezmiňuji, moje knihy ale běžně nestojí bezmála šest set korun! Černobílé vydání je ale možná o něco levnější.

Když to shrnu…

Jedná se o opravdu zdařilý příběh, který si zaslouží pozornost všech milovníků fantasy, hororu a komiksů. Gaimanův Sandman je totiž naprosto jiný hrdina, než na jaké jsme ze stránek obrázkových příběhů zvyklí. Jeho svět je temný a strašidelný. Je ale také uchvacující, plný různých odkazů a náznaků. Zkrátka a dobře, rozhodně za to stojí!

Recenze: Preludia & nokturna - Neil Gaiman, Sandman

Znáte Sandmana? Láká vás seznámit se s touto částí díla  Gaimanova díla? A co komiksy, čtete je? Co si o nich myslíte?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

Bibliografická citace: GAIMAN, Neil. Sandman. Preludia & nokturna. Překlad Viktor Janiš. První barevné vydání. [Praha]: Crew s.r.o., 2016. 240 nečíslovaných stran. Světové komiksy česky. ISBN 978-80-7449-392-8.

1 komentář u „Recenze: Preludia & nokturna – Neil Gaiman

  1. Já mám ke Gaimanovi takový rozporuplný vztah, jak už jsem určitě někdy zmiňovala. Mám moc ráda Neverwhere, líbí se mi Hvězdný prach, ale třeba Oceán na konci uličky se mi vyloženě nelíbil. Jak už je to příliš hororové, tak už se mi to nelíbí, já prostě horory nemám ráda. Téhle knihy bych se asi bála.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *