Foto: Výřez obálky

Recenze: Severská mytologie – Neil Gaiman

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severské mytologie i tvorby Neila Gaimana obecně.

Recenze: Severská mytologie - Neil Gaiman

Podle mě…

Když jsem poprvé narazila na zmínku o tom, že můj oblíbený spisovatel Neil Gaiman se rozhodl zpracovat severskou mytologii a vydat ji v ucelené knize, měla jsem z toho skoro srdeční zástavu! Severská mytologie je totiž moje oblíbená, a to už od základní školy, kdy jsem se poprvé seznámila s příběhy dnes již notoricky známých bohů, jako jsou Thór a Loki. Není se proto čemu divit, že jakmile kniha vyšla v češtině, okamžitě jsem po ní skočila. Když jsem se však následně pustila do čtení, začala jsem být trochu rozpačitá.

Recenze: Severská mytologie - Neil Gaiman

Gaiman vypráví známé příběhy severské mytologie, zůstává nicméně věrný jejich jednoduchému povrchnímu stylu. Postavy jsou charakterově ploché a jejich chování se mnohdy zdá nedomyšlené. Nešťastné se mi zdá i uchopeních prvních kapitol knihy, které jsou spíše popisné, což může leckoho odradit hned na začátku. Ve své podstatě se kniha v ničem neliší od starší publikace Heleny Kadečkové. Ta se jmenuje Soumrak bohů a osobně ji považuji za zdařilejší provedení severských mýtů.

Trochu problematický byl podle mého názoru i překlad – trpaslíci totiž opravdu nejsou skřítci.

Přesto však kniha podává poměrně ucelený vhled do severské mytologie. Pro člověka, který se v ní vůbec neorientuje, a problematiku zná tak maximálně z filmů od Marvelu, to může být velmi slušný odrazový můstek. Ostatně proto nejspíš kniha vznikla – jako průvodce pozadím příběhu Amerických bohů, který se nedávno dočkal svého seriálového zpracování.

Když to shrnu…

Příběhy jsou sice povrchní, přesto však čtivé a zajímavé. Pokud nemáte se severskou mytologií žádnou zkušenost, rozhodně vám knihu doporučuji, v opačném případě si ji ale raději nepořizujte. Mohli byste být stejně zklamaní, jako já. Očekávala jsem totiž rozvinutější příběh, ze kterého by byl alespoň lehce cítit Gaimanův styl. A toho jsem se bohužel nedočkala.

Recenze: Severská mytologie - Neil Gaiman

A co vy? Znáte příběhy ze severské mytologie? Zaujala vás tato kniha?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

Bibliografické citace:
GAIMAN, Neil. Severská mytologie. Překlad Viola Somogyi. Vydání první. Praha: Argo, 2017. 254 stran. ISBN 978-80-257-2311-1.
KADEČKOVÁ, Helena. Soumrak bohů: severské mýty a báje. Vyd. 2. Praha: Aurora, 2009. 227 s. ISBN 978-80-7299-098-6.

7 komentářů u „Recenze: Severská mytologie – Neil Gaiman

  1. Moc díky za recenzi – zrovna včera jsem tuhle knížku držela v ruce a přemýšlela, jestli si ji koupit, nebo ne 😀 Při začtení se na náhodné straně mě to upřímně zas tak nechytilo…

    1. Mě docela překvapilo, jak moc pozitivní má kniha ohlasy. Přijde mi docela průměrná. A na Gaimanovy poměry je podprůměrná.

  2. Od autora jsem zatím nic nečetla a ani se nechystám v blízké době, mám toho ke čtení opravdu hodně. Ale věřím, že kdyby se mi jednou dostal pod ruku, neodmítla bych ho úplně. Přeci jen je to trochu fenomén. 🙂

    1. Určitě ho vyzkoušej, stojí za to. Já osobně jsem se mu také dlouho vyhýbala a dnes patří mezi nejoblíbenější spisovatele. Určitě vyzkoušej alespoň krátkou knihu Spáčka a vřeteno. Je to taková feministická pohádka s nádhernými ilustracemi, na tu nedám dopustit. A jestli tě zajímá něco v severském duchu, tak teď vyšla další, také moc příjemná pohádka nazvaná Odd a mrazivý obři. Doporučit ale můžu i Koralinu, Hvězdný prach (to je i moc hezký film), nebo už pak trochu delší a náročnější knihy, jako jsou Američtí bohové a Nikdykde. Gaiman je prostě fenomén, který si pozornost zaslouží. Teď ho dokonce nominovali na Nobelovu cenu za literaturu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *