Recenze audioknihy: Šedí bastardi - Jonathan French

Recenze audioknihy: Šedí bastardi – Jonathan French

Žít v sedle! Zemřít na mazlovi! Takové je krédo poloorků obývajících Souzené země. Tito bývalí otroci střeží svůj neutěšený kraj na hřbetech obřích divokých prasat, jimž přezdívají mazlové. Jsou tím jediným, co stojí mezi honosným a bohatým královstvím lidí, Hispartou, a divokými tlupami čistokrevných orků.

Jedním z poloorků je i Šakal, člen Šedých bastardů, jednoho z osmi bratrstev, která přežila kruté obléhání Souzených. Mladý a ctižádostivý kříženec již dlouho nesouhlasí s rozhodnutími vůdce a zakladatele Bastardů, válečníka zvaného Jílmistr, a usiluje o jeho sesazení. Nyní se při hledání pravdy musí rozhodnout, komu zůstane věrný, a najít si své místo ve světě, který odměňuje jen zlovolné.

Podle mě…

Šedí bastardi jsou první knihou ze série Země Lot. Jedná se o temnou fantasy ve které nechybí bitvy a souboje, hodně vulgarit, trocha politiky a ani sex. V rámci žánru, a hlavně v rámci celkové atmosféry v knize, to však vůbec není na škodu. Naopak, spolu se spoustou sarkastického humoru, to pomáhá vytvářet velmi reálnou podobu bezútěšných Souzených zemí.

A když už mluvíme o těch Souzených… Autor vytvořil vlastní svět, který velmi hezky funguje. Ukazuje ho ale pouze z jednoho úhlu, totiž z pohledu poloorků. Do té míry jej slušně propracoval – je tu nastíněné fungování kopyt, historie, různé zvyky a tradice. Poloorci jsou však jen malou součástkou obrovského světa, který už dál rozpravovaný není – a to bohužel do té míry, že mu chybí i mapa.

Recenze audioknihy: Šedí bastardi - Jonathan French
Foto: Swords And Words.

Ta by byla prospěšná i kvůli tomu, že děj knihy je poměrně spletitý. Když jsem si dělala rešerši kvůli téhle recenzi, zjistila jsem, že Jonathan French se v minulosti živil jako tvůrce RPG příběhů. Mám pocit, že kostra Šedých bastardů tomu poměrně odpovídá.

Děj se totiž vyznačuje určitou epizodičností, která je ve hře na hrdiny víc žádoucí, než v uceleném knižním příběhu.

Děj měl sice spád, autor však příběh vystavěl na řadě menších událostí doplněných o hodně vedlejších postav. Pokud by šlo o RPG příběh, ve kterém by hráč postupně plnil jednotlivé úkoly při cestě k poražení hlavního záporáka, nebyl by to problém. V případě knihy však bylo náročné udržet vše v mysli a nevypouštět detaily.

Kniha je však především dobrodružným příběhem plným akce, neutěšené atmosféry a sarkastických vtipů. Na ty je ostatně expert i hlavní hrdina Šakal, který je překvapivě přemýšlivý. Jinak je to ale správný poloork – drsný, krutý a sarkastický bouchač. Z zpočátku působí trochu jako hejsek s přehnanými ambicemi, postupně však jeho postava prochází vývojem, dospívá a začíná si uvědomovat různé souvislosti.

Jak už jsem psala výše, knihu jsem si poslechla v audiopodobě. Audiokniha není oproti původnímu dílu nijak zkrácená a k poslechu je tak připraveno jednadvacet hodin. Namluvil ji herec Pavel Soukup, který má sice skvělý projev, ve spojení s vulgaritou knihy mi však často připadal až příliš kultivovaný a uhlazený. Zároveň bylo v některých částech nahrávky slyšet mlaskání.

Když to shrnu…

Šedí bastardi jsou skvělou volbou pro všechny milovníky temné fantasy. Příběh je plný bojů, krve, magie, sexu a vulgarit, což skvěle zapadá do jeho neutěšené atmosféry. Zároveň se můžete těšit i na zajímavý, někdy až trochu moc spletitý děj, který je všechno, jen ne předvídatelný. V první řadě však kniha nabízí sympatického hlavního hrdinu a pořádné dobrodružství na hřbetě bojového kance!

Recenze audioknihy: Šedí bastardi - Jonathan French

Znáte knihu Šedí bastardi? Láká vás temná hrdinská fantasy ve stylu Warhammer světa?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

 

 

Bibliografická citace: FRENCH, Jonathan. Šedí bastardi. Překlad Hana Vrábelová. První vydání. Brno: Host, 2019. 459 stran. ISBN 978-80-7577-959-5.

1 komentář u „Recenze audioknihy: Šedí bastardi – Jonathan French

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *