Svět knihy 2016

Knižní akce: Svět knihy Praha 2016

Svět knihy 2016 je úspěšně za námi.

A když říkám za námi, myslím tím i za mnou. Stejně jako v minulém roce, i letos jsem totiž vyklepala všechny peníze z prasátka a s velkou pompou vyrazila do Prahy. Jaké to bylo? Právě o tom se v tomto článku dočtete.

Svět knihy je největším knižním veletrhem v České republice a letos se konal jeho již 22. ročník! Neuvěřitelné, že? Já o jeho existenci vím asi jen čtyři roky, přičemž jsem tam již třikrát byla. Každá moje návštěva Světa knihy přitom byla plná jedinečných zážitků a mám na ni krásné vzpomínky. Poprvé jsem na pražské holešovické výstaviště do Sjezdového paláce zavítala ještě se střední školou, podruhé vloni spolu s přítelem a potom pochopitelně letos. Společnost mi dělala moje kamarádka a spolužačka Markéta a troufám si tvrdit, že si to užila stejně jako já.
Letošní ročník se nesl v duchu Severské literatury, což je trend, který mezi tuzemskými čtenáři vnímám poměrně intenzivně. Čestnými hosty se proto pod záštitou všech Velvyslanectví a také institutu Skandinávský dům stali Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko a Island. Již od září 2015 navíc běžela na sociálních sítích kampaň #readNordic, která měla za úkol jednak propagovat severskou literaturu a samotný veletrh, ale také několika šťastlivcům vyhrála zájezd na sever.
Na Světě knihy se tak letos představilo 17 severských spisovatelů, mezi které patřili třeba finská spisovatelka Katja Kettu, dánský spisovatel Kim Leine či švédská autorka knih pro děti Frida Nilsson. Představila se také Siri Pettersen, autorka knižní série Havraní kruhy.

Největším tahákem však pro mě byl jednoznačně spisovatel Jostein Gaarder.

Na mém blogu můžete najít recenzi na jeho knihu Dívka s pomeranči, nicméně jako nejslavnějším dílem je bezesporu beletristický román o dějinách filosofie, který nese název Sofiin svět. Já i Markét jeho knihy známe, nenechaly jsme si proto ujít besedu, které se kromě samotného Josteina Gaardera zúčastnila i jeho dvorní překladatelka do češtiny Jarka Vrbová.
Na besedu jsme dorazily s poměrně velkým předstihem, nebyl to však žádný kalkul z naší strany. Prostě nás už jen hrozně bolely nohy a chtěly jsme se na chvíli posadit. Nakonec vyšlo najevo, že kdybychom přišly o něco později, nejspíš bychom neměly vůbec šanci si sednout. Celkově mi přišlo, že besedě nebylo věnováno moc prostoru, a tím myslím nejen co se týče plochy, ale i času. Trochu mě to mrzelo, protože beseda netrvala ani hodinu. Může se sice zdát, že je to dost, nicméně je nutné si uvědomit, že každou otázku na spisovatele mu museli nejprve přeložit, poté pan Gaarder mluvil a nakonec nám jeho tlumočnice přeložila, co vlastně říkal. Otázek proto nebylo moc a na divácké dotazy se dostalo jen minimálně.
Jinak jsem však byla nadšená, protože Jostein Gaarder byl velmi energický, zábavný a charismatický člověk, který mě svým přístupem k filosofii i k světu jako takovému oslovil. Asi je to i tím, že mám za sebou vlastní léta studia filosofie, takže dokážu ocenit, když ji někdo umí podat přímočaře a zábavně.
Svět knihy 2016

„Na celkové ploše 3218 čtverečních metrů ve 193 stáncích našli návštěvníci 407 vystavovatelů z celkem 27 zemí.“

(Robert Pavelka, EuroZprávy.cz)

Svět knihy nám však přinesl mnohem více zážitků. Všechny sály jsme prošly křížem krážem snad desetkrát, stále jsme však nacházely nové a nové stánky s tolika zajímavými knihami. Já sama jsem pak byla nejvíc nadšená z toho, že organizátoři nezapomněli na mého oblíbeného dětského spisovatele Roalda Dahla, který by v letošním roce oslavil 100 let. Můžete si u mě přečíst recenzi na jeho legendární Matildu, kterou prostě zbožňuji, nicméně předpokládám, že vy budete znát spíš druhou autorovu slavnou knihu, kterou je Karlík a továrna na čokoládu.
Nakonec jsem si odnesla tři knihy a jeden kalendář, přičemž původně jsem plánovala koupit si jen jednu. Měla jsem zálusk na P.S. od herečky Anny Geislerové, protože mě lákala jednak forma knihy, a pak také její úžasný vzhled, který má na svědomí Annina sestra Lela. Nakonec jsem si ale koupila Ódinovo dítě od Siri Pettersen, protože se mi líbila a protože #readNordic. 😉
Také jsem sáhla po dvou zlevněných knihách – jednu jsem sháněla opravdu dlouho, protože mám zbylé díly z téže série. Tato však byla vždy buďto vyprodaná, nebo přehnaně drahá. Jde o knihu Draci z Arghonathu od Christophera Rowleyleho a sehnala jsem ji v takovém hrabátku za 20,- korun. Za 30,- korun jsem si pak pořídila Bílou čarodějku od I. M. Hilliges a za stejnou cenu mám i kalendář s ilustracemi z Hobita od J. R. R. Tolkiena. Přiznám se sice, že Tove Jansson není zrovna můj top, co se Tolkienových ilustrátorů týče (č. 1 je pro mě Alan Lee), ale i tak z tohoto kousku mám velkou radost. Pochopitelně jsem s Markét nasbíraly i celou řadu letáků, záložek a i několik samolepek, motivačních citátů a jednu placku.

Na závěr jsem si připravila pár tipů, které vám mohou Svět knihy ulehčit:

  • Využijte šatnu. Já jsem na její existenci přišla až letos a přiznám se, že mi udělala velikou radost. Je totiž hrozně únavné pajdat ověšená jako vánoční stromeček mezi stovkami lidí a miliony knih.
  • Připravte si seznam. A teď nemluvím jen o knihách, které si chcete pořídit. Jakmile se totiž dostanete na místo, vtáhne vás dav i atmosféra samotné akce. Pokud tedy chcete vidět nějakou přednášku, autorské čtení, besedu, autogramiádu či jinou akci, je dobré zapsat si někam, kdy a kde bude probíhat.
  • Přineste si vlastní knihy. Minimálně pokud se chystáte na autogramiádu spisovatele a rádi byste od něj získali podpis zrovna do své oblíbené knihy. Vždy je možnost koupit si knihu na místě, pokud už ji ale máte doma, přijde mi to zbytečné.
  • Jezte a pijte. Na akci je vždy vydýchaný vzduch, byť se organizátoři snaží, aby to tak nebylo. Mějte proto u sebe vždy vodu, aby se vám neudělalo špatně. Zároveň nezapomínejte doplnit energii jídlem. Na místě si můžete koupit bagety, ale třeba i teplé jídlo. Já jsem si na obřím řízku s bramborovou kaší opravdu pochutnala, dosyta jsem se najedla a zaplatila jsem jen 120,- korun. Každoročně je nějaké občerstvení zajištěno, tak na to myslete. A nebo si přibalte něco na doplnění energie už doma. Zůstane vám víc korun na knihy! 😉
  • Odpočívejte. Na místě sice bohužel nejsou žádná relaxační místa, vždy si však můžete sednout v jednom z přednáškových sálů (alespoň na zem). Buďto si poslechnete něco mimo plán, nebo si jen můžete probrat letáčky a prohlédnou si, co jste si zatím koupili.
  • Omlouvejte se. Na 100% se vám stane, že do někoho nechtěně vrazíte. Není to příjemné ani pro vás, ani pro dotyčného, ale pokud se omluvíte, alespoň trochu si tím zlepšíte skóre. Do mě vrazilo snad třicet lidí, ale omluvili se jen dva. Já jsem se proto snažila omlouvat ze všech sil.
  • Buďte trpěliví. S množstvím přítomných lidí souvisí i tento bod. Pokud na akci nedorazíte brzy ráno nebo později k večeru, narazíte na obrovské davy. Mějte proto slitování a přizpůsobte se tempu tohoto davu, nenechte se jím rozhodit.
  • Ptejte se, zkoušejte nové věci a nabírejte nové informace. Nebojte se zalistovat si Aristotelem, zkusit si IQ hru, ochutnat nové pití a zeptat se, kde co najdete. Většina lidí vám ochotně poradí – u mě to tak alespoň vždy fungovalo.
Svět knihy 2016

Navštívili jste veletrh Svět knihy? Co si o této akci myslíte? Jaké jsou vaše knižní úlovky, koho zajímavého jste zde viděli a jak se vám akce líbila?

Moc se těším na vaše komentáře,

Péťa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *