Recenze: V lidožroutově zahradě - Leïla Slimani

Recenze: V lidožroutově zahradě – Leïla Slimani

Je mladá, krásná, úspěšná. Má zajímavou práci novinářky, milujícího manžela a roztomilého synka. Tak proč ty stále hlubší kruhy pod očima? Adele Robinson, tajemná antihrdinka Leily Slimani, neuroticky podvádějící manžela kdykoli se jí naskytne příležitost, je žena s nejasnou diagnózou. Zmítaná mezi neustálým strachem a chorobnou touhou po uznání, vůlí vzepřít se nástrahám a slastí jim podlehnout, potácí se mezi pohodlím měšťáckého života, které potřebuje, ačkoli jím pohrdá, a obsesivní nezřízeností, která ji zraňuje.

Recenze: V lidožroutově zahradě - Leïla Slimani

Podle mě…

Tento rozsahem krátký, obsahem však velmi bohatý příběh, mě mile překvapil. Ještě před porodem jsem si chtěla užít nějakou intelektuálně náročnější literaturu, které se teď v šestinedělí z taktických důvodů raději vyhýbám, a nemohla jsem si zvolit lépe!

Autorka zvolila úsečný jazyk, který v kombinaci s krátkými a strohými větami umocňuje pocit samoty a prázdna, jenž hlavní hrdinka každý den zažívá. Čtenář díky této volbě získává na několika málo stránkách až překvapivé množství emocí. Ostatně samotné téma, kterému se příběh věnuje, je velmi silné. Mnohdy je až nepříjemné sledovat, jaký dopad může mít podobný problém na lidskou psychiku, přátelství či manželství.

Recenze: V lidožroutově zahradě - Leïla SlimaniZa plus považuji otevřený závěr, který přináší více otázek, než odpovědí.

Příběh vlastně celkově postrádá nějaký hlubší kontext. Kromě krátkých epizod z dospívání zde není nic, co by čtenáři odhalilo jádro Adelina problému. A přestože v jiné knize by to byl možná problém, zde to vnímám jen jako utvrzení v jedné z hlavních myšlenek příběhu – totiž že druhé lidi nikdy doopravdy neznáme.

Když to shrnu…

Kniha je sice krátká, patří ale mezi náročnější, psychologicky zaměřenou prózu, která je, alespoň v tomto případě, doslova nabytá emocemi. Určitě tak není určená pro každého, pokud se však v podobných příbězích vyžíváte, moc vám ji doporučuji.Recenze: V lidožroutově zahradě - Leïla Slimani

Znáte tento příběh, nebo alespoň jeho autorku? Čtete rádi psychologickou prózu?

Moc se těším na vaše komentáře,

Péťa

Bibliografická citace: SLIMANI, Leïla. V lidožroutově zahradě. Překlad Sára Vybíralová. Vydání první. Praha: Argo, 2017, ©2018. 162 stran. ISBN 978-80-257-2382-1.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *