Recenze audioknihy: Hora mezi námi - Charles Martin

Recenze audioknihy: Hora mezi námi – Charles Martin

Přichází bouře a provoz na letišti je ochromen. Ashley se bojí, že nestihne vlastní svatbu, na chirurga Bena čekají pacienti. Ačkoli se nikdy neviděli, objednají si spolu charterový let, aby se dostali domů dřív. Jejich letadlo se ale zřítí a oni se ocitají uprostřed zasněžených hor bez naděje na záchranu. Hledají k sobě vztah, přehodnocují minulost a především pak v extrémních podmínkách bojují o život. Podlehnou zraněním těla a duše, nebo znovu uvěří v lásku?

Recenze audioknihy: Hora mezi námi - Charles Martin

Podle mě…

‚Hora mezi námi‘ je romantickým příběhem zasazeným do extrémních podmínek vysokohorských lesů High Uintas Wilderness v americkém Utahu. Ben a Ashley, kteří zde ztroskotali, se do té doby téměř vůbec neznali, náhle jsou ale nuceni začít se společně snažit o přežití. Říkáte si, jaké šance by asi tak mohli mít chirurg a novinářka? Za normálních okolností žádné, hlavní hrdina je ale naštěstí nejen špičkový lékař, ale také: sportovec, horal, fešák, gentleman, romantik, ochránce, DIY specialista, lovec, kulturista, optimista a vtipálek. Není se tedy čemu divit, že tento MacGyver dokáže z trosek malého letadla vytáhnout reflexní luk, propanbutanový ohřívač a péřový spacák. Realisticky nepůsobí ani novinářka Ashley, která sice utrpí vážný úraz, stále však zůstává krásná, empatická, milá, vtipná, ohleduplná… V kontextu toho působí trochu legračně i samotný boj o přežití v nehostinných lesích. Jeden by čekal omrzliny, zlomeniny, podchlazení nebo alespoň rýmu. Namísto toho si ale hrdinové občas trochu postěžují a jdou dál.

Recenze audioknihy: Hora mezi námi - Charles Martin

Příběh je rozdělen na dvě hlavní dějové linie. V té první sledujeme nově spojený pár, jak se snaží přežít v nehostinné přírodě, druhá dějová linie nás seznamuje s Benovou manželkou Rachel. Ta totiž dvojici doprovází prostřednictvím malého diktafonu, kterému se Ben každý den svěřuje. Mimo popisu aktuální situace často odbíhá i do své minulosti, vzpomíná na dospívání a na dobu, kdy se s manželkou seznámil. Přestože je zjevné, že spolu kvůli něčemu nepohodli, působí jejich vztah velmi harmonicky, zdá se být plný lásky, romantiky a ohleduplnosti. No, ani tohle nepůsobilo moc uvěřitelně.

Navzdory tomu všemu je ale poslech knihy příjemný!

Dějové linky se vzájemně vyvažují natolik dobře, že příběh nikdy (vyjma samého závěru) není přehnaně patetický. Přílišnou romantiku střídá dobrodružné putování krajinou, zamrzlá jezera, divoká zvěř, zima a hlad. A funguje to i naopak. Jakmile začne být boj o přežití jednotvárný, vrací se autor do hrdinovi minulosti a poodkrývá, jak se mohlo něco v jeho harmonickém vztahu pokazit.

Obě dějové linie postupně gradují až do chvíle, kdy se hrdinové ocitnou na samém kraji svých sil. Následující závěrečná pasáž může překvapit i zklamat, zde soudím, že bude hodně záležet na tom, co si čtenář od knihy slibuje. Ať tak či tak, rozuzlení příběhu, byť tušené, může úplně změnit celkové vyznění knihy.

Samotný název ‚Hora mezi námi‘ je symbolický. Na jednu stranu totiž sledujeme, jak hrdinové překonávají reálné hory, které stojí mezi nimi a světem, na stranu druhou jsou tu ale i hory, které se tyčí mezi nimi. A to nejen mezi Benem a Ashley, ale i mezi Benem a jeho manželkou Rachel.

Velkým plusem této knihy je interpretace Marka Holého. Jeho hlas dokázal příběh pozvednout ještě o úroveň výše a opravdu není nic, co bych mu mohla vytknout. Obsah audioknihy není zkrácený, měl by tedy přesně odpovídat obsahu tištěného vydání.

Když to shrnu…

Spíše než jako dobrodružnou knihu o přežití bych tento román označila za romantický příběh zasazený do netradičních podmínek. Hned od prvního okamžiku je totiž jasné, že autor vykreslil hlavní hrdiny tak, aby pro ně bylo přežití v divočině co nejsnazší, a on se mohl soustředit na jejich city. Střídání romantické a dobrodružné linie je však velmi osvěžující. Celkově bych knihu doporučila především čtenářům, kteří si chtějí dopřát nekonvenční romantiku a nehledí příliš na uvěřitelnost příběhu.

Recenze audioknihy: Hora mezi námi - Charles Martin

Znáte tento příběh? Jaká romantická kniha vás v poslední době zaujala?  A víte, že ‚Hora mezi námi‘ se dočkala i filmového zpracování?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

Bibliografická citace: MARTIN, Charles. Hora mezi námi. Překlad Lubomír Veselý. Vydání první. Praha: Motto, 2017. 326 stran. Román. ISBN 978-80-267-0945-9.

3 komentáře u „Recenze audioknihy: Hora mezi námi – Charles Martin

  1. Videla som filmové spracovanie a bolo to fajn, takže možno dám niekedy šancu aj knihe čiuž papierovej alebo aj v audio forme.

  2. Eh, tak přesně tyhle děsně dokonalé hrdiny nesnáším. 😀 I proto jsem teď vlastně ráda, že čtu spíš věci do školy (takže žádná beletrie, haha) a nemusím se vytáčet kvůli divným charakterům. 😀
    Nicméně momentálně čtu (stále ještě) Chrám Matky Boží v Paříži. To je hodně popisná a procítěná záležitost, ale tak nějak z Hugových knih nemám pocit, že… jak to říct. Zkrátka chápu, co ty postavy cítí, ale moc mě to nevzrušuje. 😀

    Měj se krásně! 🙂
    Vlasta

    1. S Chrámem Matky Boží mám svojí zkušenost a abych byla upřímná, měla jsem si asi pustit animovanou verzi od Disneyho. 😀 Možná mě ta kniha potkala ve špatný čas, po celou dobu čtení jsem se ale nudila. Kdybych to nemusela číst do školy, asi bych to nedočetla. A i tak jsem hodně pasáží, hlavně těch popisných, přeskakovala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *