čtení pod lavicí

Recenze: Zaplať nebo zemři – Eric Garcia

V nedaleké budoucnosti budou lidé moci vylepšovat svá těla výměnou poškozených orgánů za umělé náhrady. Má to ale jeden háček: je to drahé a v případě, že nesplatíte včas, orgány vám seberou vymahači. A to se neobejde bez bolesti a krve!
Remy je jeden z nejlepších vymahačů. I on se ale jednoho dne opozdí se splátkou za své nové srdce a jeho dlouholetý parťák Jake dostává nový úkol. Dostihnout Remyho a jeho nové srdce získat zpět.

A z lovce se stane lovná zvěř.

Čtení pod lavicí
Foto: theiapolis.com

Podle mě…

Kniha mě přilákala jednak svojí více než lidovou cenou, která činila celých 29,- kaček, a jednak fotkou jednoho z mých milovaných staříků, kterým je pochopitelně Jude Law, na titulce. Anotace slibovala leccos, nicméně hned z počátku je nutné vyjasnit si jednu věc – totiž to, že tahle anotace patří podle všeho k filmu, který na motivy knihy vznikl (jmenuje se Repo Man).
Hlavním hrdinou příběhu je vymahač lidských orgánů Remy (jehož jméno znám jen z výše zmíněné anotace anžto kniha je psána v ich formě). A jak už to tak bývá, karta obrací a z lovce je náhle lovná zvěř.
Foto: Jude Law – Remy. Repo Men by MeduZZa13.

Zdá se to jako poměrně dost ohrané klišé a faktem bohužel zůstává, že to tak i je. Během čtení mi to ale moc nevadilo, drhlo to spíš až při zpětném zamyšlení se nad knihou.

Remy vzpomíná na svůj dosavadní život, na bývalé ženy (a že jich bylo), syna, na své působení v armádě a především na svého kamaráda Jaka. Přiznám se, že pokud jde o mě, některé vzpomínkové pasáže bych klidně vyměnila za trochu víc akce. Zejména Remyho zdlouhavý popis válečných let mě doslova ubíjel, protože se během nich zdánlivě nic nedělo.
Vzpomínky na Remyho životní osudy se proplétají s jeho současnou situací psance na útěku, která je o dost zajímavější, napínavější a celkově mnohem víc přitažlivá. Remy se skrývá před Jackem, který má za úkol přinést jeho srdce, a sepisuje své životní osudy na starém psacím stroji. Ten je hlasitý a představuje pro něj riziko prozrazení – kupodivu je však jediná osoba, kterou hluk ruší, neplatičem č.1. Jak také jinak? Beth, do které se Remy přirozeně zamiluje, je už prakticky stroj. Má jen jeden jediný vlastní orgán a tím je srdce. Remy má naopak vše své, ale jeho srdce je stroj. Jak by to asi mohlo dopadnout?

Když to shrnu…

Shrnuto a podtrženo, kniha není nikterak originální a místy to trochu skřípe. Na druhou stranu se mi ale četla dobře, některé pasáže byly zajímavé a napínavé a celý příběh ohledně bioexekutory mi přišel dobrý. Jen se zkrátka dal uchopit trochu lépe. Myslím, že kniha nebyla špatná, znovu bych si ji asi nepřečetla, ale přesto nelituji, že jsem po ní sáhla.

60%

zaplať nebo zemři

Znáte tuto knihu? Čtete rádi sci-fi tématiku? Neviděl někdo z nás film natočený na motivy tohoto příběhu? Docela by mě zajímalo, jestli stojí za shlédnutí.

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

Bibliografická citace: GARCIA, Eric. Zaplať nebo zemři. [Líbeznice]: Víkend, 2010. 319 s. Sci-fi thriller. ISBN 978-80-7222-709-9.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *