Recenze: 2001 Vesmírná odysea – Arthur C. Clarke, Foto: Petra Stenzelová

Recenze: 2001 Vesmírná odysea – Arthur C. Clarke

Na Měsíci je objeven záhadný objekt. Důsledky nálezu jsou natolik významné, že je kvůli němu vůbec poprvé vyslána lidská posádka hluboko do Sluneční soustavy. Ale než výprava dosáhne cíle, vyskytnou se potíže, narůstající do děsivých rozměrů…

Slavný román napsaný v době, kdy přistání na Měsíci bylo ještě pouhým snem, přetvořený do jednoho z nejvýznamnějších filmů všech dob, strhující, prorocký. 2001: Vesmírná odysea je příběhem o přetrvávající otázce místa člověka ve vesmíru.

Recenze: 2001 Vesmírná odysea – Arthur C. Clarke, Foto: Petra Stenzelová

Podle mě…

Před časem jsem se začala zajímat o knihy, které v žánru fantasy a sci-fi znamenaly významný přelom. Díky tomu se mi dostalo do ruky i toto ohmatané vydání knihy Vesmírná odysea, které jsem sehnala v antikvariátu za symbolických 10,- korun (doporučovaná cena knihy, uvedená na zadním přebalu, je přitom 13,- Kčs.)

Kniha začíná zdánlivě nesouvisejícím příběhem, který ukazuje pračlověka živořícího na rozlehlých pláních Afriky. Autor jej popisuje spíš jako zvíře, které nejeví žádné známky lidství – a to až do chvíle, kdy se z oblohy snese tajemný monolit. V ten moment se v knize poprvé setkáváme s informací, že lidstvo v příběhu asi nebude patřit mezi vesmírnou smetánku. Spíš naopak.

Autor však od této myšlenky postupně odvádí čtenářovu pozornost, děj se stáčí do 20. století a na scéně se objevuje dr. Heywood Floyd, který podniká cestu na měsíc. Na pořad dne se dostávají úžasné technické vynálezy, podrobné popisy raket, toalet v nulové gravitaci a měsíčních vozítek. Z knihy přímo čiší technický optimismus a nadšení pro vesmírné lety, což je pochopitelně podložené dobou, ve které vyšla – tedy jen několik měsíců před přistáním Apolla 11 na Měsíci.

Přestože jsou však technické popisy na svoji dobu úžasné, po čase začne být příběh lehce monotónní.

Dlouhou dobu se zdánlivě nic neděje, jen sledujeme přesun doktora Floyda. Jakmile se však tento hrdina ocitne u tajemného objektu na měsíčním povrchu, začne se příběh ubírat zcela novým směrem! Náhle se totiž ocitáme na vesmírné lodi a po boku astronauta Dava Bowmana podnikáme úžasnou odyseu do neznáma.

Druhá část knihy je mnohem napínavější, čtivější a zároveň i filosofičtější. Posádka lodi míří za záhadným signálem, vyslaným monolitem na Měsíci, a potýká se přitom s mnoha nástrahami – a to nejen ze strany neprobádaného vesmíru, ale i ze strany jejich vlastní techniky. Strhující boj o přežití pak plynule přechází do poslední fáze příběhu, ve kterém znovu vyvstává představa titěrného lidstva, se kterou nás autor konfrontoval hned na počátku. Překvapením je pak i samotné vyvrcholení knihy, které si nejspíš každý čtenář vykládá trochu jinak.

Když to shrnu…

Jedná se o knihu, která nutí člověka přemýšlet nad místem, které mu ve vesmíru patří. Ukazuje jej totiž jako pouhý pokus daleko vyspělejší rasy. Není to však příběh určený jen pro filosofy, nechybí mu totiž ani napětí a zajímavé zvraty. Jako jediný zápor vnímám trochu zdlouhavé technické popisy, jinak je však Vesmírná odysea nadčasovým příběhem, který dokáže oslovit čtenáře i padesát let od prvního vydání. Určitě vám jej doporučuji.

Recenze: 2001 Vesmírná odysea – Arthur C. Clarke, Foto: Petra Stenzelová

Znáte tuto knihu, nebo stejnojmenný film Stanleyho Kubricka? Jak se vám příběh líbí? Láká vás podobné čtení?

Těším se na vaše komentáře,

Péťa

Bibliografické údaje: CLARKE, Arthur C. a KUBRICK, Stanley. 2001: vesmírná odysea. Překlad Vladimír Svoboda. Vyd. 1. Praha: Svoboda, 1971. 204 s. Omnia.

6 komentářů u „Recenze: 2001 Vesmírná odysea – Arthur C. Clarke

  1. Teda knihu ani ten příběh neznám vůbec, ale rozhodně se mi líbí ten obsah a ten fakt, že to bylo napsáno v době, kdy to bylo ještě otázkou budoucnosti a dnes se s pousmáním můžeme dostat do hlavy člověka, který o tom kdysi už uvažoval. Bohužel nemám v nejbližší době čas přibírat si další knížky a asi to není úplně něco, do čeho bych se s chutí momentálně pustila, ale jednou si to možná i přečtu, jen teď jsem zdědila v podstatě babičky knihovnu a do toho se ségrou máme dostatečně nově vykrmenou tu vlastní. 😀

    1. Mám podobný problém – knihy přibývají rychleji, než je stíhám číst. Nějak nevím, jak si s tím poradit. Asi by se mi hodil obraceč času, který měla Hermiona v HP. 🙂

  2. Neznám ani film ani knihu, ale tvůj článek mě docela láká. Navíc si myslím, že by se něco takového mohlo líbit mému příteli, který si hodně pečlivě vybírá knížky, protože na čtení nemá tolik času. A tohle by mohlo být něco pro něj. 🙂

    1. Rozhodně nejde o knihu pro každého, ale pokud má přítel tento žánr rád a má už v něm něco načteno, tak si myslím, že kniha by ho oslovit mohla 🙂

  3. Jeden můj student při hodině angličtiny chválil ten film, že je jeho nejoblíbenější. Já se ještě nedostala ani k filmu, ani ke knize, ale tvoje recenze ve mně znovu probudila zvědavost. Technické popisy taky nemusím, ale jinak to zní zajímavě.

    1. Film jsem si pustila pár dní po dočtení knihy a musím říct, že mě tedy bohužel moc neoslovil. Ale na druhou stranu přiznávám, že co se týče filmů, mám ráda ty akční, typu Marvel apod. Jinak u televize, případně v kině, moc nevydržím. Kniha je ale zdařilá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *